În ziua de pomenire a Sfântului Cuvios Marcel, vineri, 29 decembrie 2023, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor Parohiei Cetatea Fetei, Florești, județul Cluj, cu prilejul sfințirii paraclisului de la demisolul bisericii parohiale.

De la ora 9:00, Înaltpreasfinția Sa a săvârșit slujba de sfințire a paraclisului bisericii parohiale, cu hramul „Sfântul Cuvios Marcel”, amenajat între anii 2018-2023, la demisolul lăcașului de cult. Paraclisul a fost binecuvântat prin stropire cu apă sfinţită şi prin ungere cu Sfântul și Marele Mir, iar în piciorul Sfintei Mese au fost așezate moaște de mucenici.

În continuare, Părintele Mitropolit Andrei a săvârșit Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de clerici. Din sobor au făcut parte: vicarul administrativ al Arhiepiscopiei Clujului – preotul Dumitru Boca, consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol – arhidiaconul Claudiu Grama, protopopul de Cluj I – preotul Dan Hognogi, preotul paroh Marcel Agrişan, precum și alți preoți invitați.

După citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a rostit un cuvânt de învățătură în cadrul căruia a vorbit despre importanța sărbătorilor de iarnă (Nașterea Domnului și Boboteaza), îndemnându-i pe cei prezenți să fie buni misionari ai Domnului Hristos în societatea actuală.

 

Răspunsurile liturgice au fost date de corul „Diaconia” al Parohiei Cetatea Fetei, dirijat de preotul Decebal Gorea și de prof. Uliana Jurcan.

La finalul Liturghiei, preotul paroh Marcel Agrişan a mulțumit ierarhului, celor prezenți și tuturor celor ce au ajutat la amenajarea paraclisului.

Pentru întreaga activitate administrativă și pastorală, Mitropolitul Andrei i-a acordat parohului Florin Marcel Agrişan Ordinul „Episcop Nicolae Ivan” pentru clerici, iar pe preotul slujitor Decebal Iuliu Liviu Gorea l-a hirotesit iconom stravrofor, cu dreptul de a purta crucea pectorală. Preotul Iulius Mureșan (Parohia „Sfântul Proroc Ilie” din Năsăud), în calitate de binefăcător, a fost distins cu Ordinul „Episcop Nicolae Ivan” pentru clerici, iar domnii Alexandru Hădărean și Ioan Băieș au primit Ordinul „Sfinții Martiri Năsăudeni”. De asemenea, Consiliul și Comitetul parohial și alți binefăcători au primit diplome de aleasă cinstire, iar copiii și tinerii prezenți au primit cărți duhovnicești din partea ierarhului.

 

Scurt istoric

Ansamblul Parohiei „Tuturor Sfinților” – Cetatea Fetei din Floreşti, Protopopiatul Cluj I, cuprinde o biserică de lemn (construită în anul 2006, de o echipa de constructori din Bârsana), un altar de vară, un aghiasmatar, o casă de creație, precum și o biserică de zid, aflată în construcție.

Piatra de temelie a bisericii de zid, cu hramul „Tuturor Sfinților”,  a fost pusă în luna iunie 2012, iar demararea lucrărilor de construcție a început în anul 2018. În prezent, lăcașul de cult a fost ridicat până la cota +6  – +8m.

Paraclisul de la demisolul bisericii parohiale, cu hramul „Sfântul Cuvios Marcel”, a fost edificat între anii 2018-2023. La ctitorirea acestuia au participat – după puterile lor – enoriaşii parohiei, precum şi alţi ctitori şi binefăcători, în frunte cu preotul paroh Marcel Agrişan și preotul slujitor Decebal Gorea. O contribuţie importantă pentru acest proiect se datorează Consiliului Local Floreşti, precum şi Consiliului Judeţean Cluj.

Amenajările interioare au fost realizate în ultimii doi ani şi au însemnat montarea instalaţiilor electrice, a celor sanitare şi de încălzire, precum și placarea cu cărămidă a întregului spațiu (executată de preotul Iulius Mureșan). Pictura iconostasului a fost realizată de iconarul și artistul plastic Dana Toma.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close