Duminică seara, 28 aprilie 2024, la Catedrala din Beclean, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a oficiat Denia din Sfânta și Marea Zi de Luni, înconjurat de un sobor de clerici.

La finalul deniei, ierarhul a rostit un cuvant de învățătură pe tema  „Evanghelia nu lucrează” și a închis ciclul serilor duhovnicești din Postul Mare, acestea fiind organizate de Protopopiatul Ortodox Beclean.

La slujbă au participat oficialități locale și județene, precum și numeroși credincioși.

În fiecare joi seara din perioada Postului Mare, începând cu ora 18:00, la Biserica „Sfântul Apostol Andrei și Sfinții Martiri Brâncoveni”, cunoscută și sub denumirea de Catedrala din Beclean, unde slujește preotul paroh Claudiu Zinveliu, precum și proin-protopopul Vicențiu Doru Zinveliu, Protopopiatul Ortodox Beclean, împreună cu Cercul Preoțesc Beclean, a organizat un ciclu de seri duhovnicești la care au fost invitați să rostească cuvinte de învățătură părinți profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, precum și alte personalități clericale, conform protopopului de Beclean, preotul Cristian Dragoș, inițiatorul acestui ciclu de seri duhovnicești.

Printre invitații de anul acesta s-a aflat și Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, care, joi seara, 28 martie, a oficiat Canonul de pocăință către Domnul nostru Iisus Hristos și a vorbit pe tema „Răstignirea duhovnicească”.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului