Seminarul Teologic Ortodox Cluj

Nivel primar

Colegiul National Ortodox din Cluj, înființat de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, în colaborare cu Seminarul Teologic, funcționează pe strada Avram Iancu, nr. 6.

Prin deschiderea acestui colegiu ortodox, Arhiepiscopia Clujului îşi propune să ofere o alternativă educaţională şi formativă copiilor din ciclul primar în contextul în care spectrul descurajant al unei lumi tot mai indiferente la dimensiunea spirituală a vieţii şi la formarea sufletească a tinerilor se face simţit şi în spaţiul public românesc.

Şcoala oferă elevilor un mediu sigur şi favorabil învăţării, bazat pe valorile moralei creştine, asigură un corp profesoral foarte bine pregătit profesional, cursuri opţionale de limba germană şi engleză, şi opţional, programul «After school», care include, pe lîngă pregătirea temelor pentru a doua zi, şi diverse cercuri tematice: pictură, muzică, dansuri, balet, teatru.

Astfel au fost înființate în anul 2012, patru clase de ciclu primar: două clase pregătitoare și două clase I. Prin acest proiect, orientat în mod evident spre şansa şi viitorul tinerilor, Arhiepiscopia Vadului Feleacului și Clujului își dorește să reia o veche tradiţie şcolară confesională ortodoxă, când, la Cluj, a funcţionat Liceul ortodox de fete „Doamna Stanca” şi Liceul ortodox de băieţi „Mitropolitul Simion Ştefan”.

Festivitatea oficială de inaugurare a Colegiului a avut loc sâmbătă, 15 septembrie 2012, la ora 10.00, când Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei a oficiat slujba de Te-Deum în prezenţa reprezentanţilor autorităţilor locale şi a corpului profesoral, a părinţilor şi a elevilor. 

Nivel gimnazial

Proiectul Şcolii Gimnaziale Ortodoxe este realizat de Seminarul Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, în colaborare cu Arhiepiscopia Vadului, Feleacului şi Clujului.
Școala confesională de nivel gimnazial își are sediul pe strada Meseriilor nr. 22, într-o zonă semicentrală. Această unitate de învățământ își propune să ofere copiilor o educație în spiritul valorilor creștine, dar și un mediu adecvat dezvoltării lor. Astfel, copiii au parte de o pregătire temeinică oferită de cadre didactice cu experiență și de un program ”After-school” cu cercuri tematice: lectură, pictură, muzică și limbi străine.

Școala Gimnazială Ortodoxă își propune o întărire a învățământului confesional în această zonă a Transilvaniei. Proiectul oferă părinților și implicit elevilor posibilitatea de a urma o școală bună, în care educația să fie de calitate, în spiritul valorilor moral-creștine. De aceea, Seminarul Teologic Ortodox din Cluj-Napoca a înființat, din anul scolar 2013-2014, și un ciclu gimnazial, pentru a avea o continuitate în educația copiilor.
Aceast tip de scoală nu urmărește îndoctrinarea religioasă a copiilor, ea respectând întru totul programele prevăzute la nivel național pentru ciclul gimnazial, însă întărește factorul educațional și moral căutând stabilirea unui echilibru cvasipierdut la nivel național între știintă (ce învață copilul) și educație (cum se comportă copilul).

Inaugurarea Şcolii Gimnaziale Ortodoxe a avut loc sâmbătă, 16 septembrie 2013.  În data de 26 noiembrie 2015, a fost sfințită Capela școlii gimnaziale de Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul părinte Andrei, având hramul Sfânta Ecaterina.

 

Nivel liceal

Seminarul Teologic Liceal Ortodox din Cluj-Napoca îsi desfășoară activitatea începând din anul 1952, din momentul desfințării abuzive de către regimul comunist a Institutului Teologic Ortodox Român din Cluj (1924-1952), în incinta Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Vadului, Feleacului și Clujului.

Activitatea școlară urmărește, în special, accentuarea aspectului formativ al învățării și pregătirea pentru o mai bună colaborare cu societatea civilă, iar cea extrașcolară se concentrează spre acțiuni culturale, didactice și misionare. 

Rezultatele procesului instructiv-educativ ale acestei instituții de învățământ sunt bune și foarte bune, lucru oglindit în rezultatele la învățătură obținute de către absolvenți la examenele de atestat și bacalaureat, precum și în procentul mare al celor admiși la facultățile de Teologie și la alte facultăți, în general cu profil umanist, din toată tara. 
O latură importantă a pregătirii elevilor seminariști o reprezintă activitatea misionară pe care aceștia o desfășoară în parohiile Arhiepiscopiei, prin prezența grupelor de seminariști – în fiecare duminică din cele două posturi mari – în parohiile care necesită o activitate misionară mai intensă. Pentru bunul mers al acțiunii, sunt implicate direct toate cadrele didactice ale instituției care predau disciplinele teologice. 

Corul Seminarului Teologic Liceal Ortodox Cluj-Napoca este un ansamblu în continua schimbare și formare. Această dinamică este dictată de procesul instructiv-educativ al învățământului teologic, fiind alcătuit din tineri seminariști aparținând anilor II, III, IV. Varietatea repertoriului acestei formații corale are în vedere misiunea pe care școala teologică ortodoxă o împlinește în numele Bisericii. Manifestările ecumenice reprezintă o preocupare constantă a acestui cor, atât în țară cât și în străinătate, turneele muzical-misionare întreprinse în Austria, Germania și Olanda, reprezentând momente de vârf în evoluția Corului Seminarului Teologic Ortodox Cluj-Napoca. În planul legăturilor ecumenice locale, corul Seminarului Teologic a susținut, împreună cu corul Liceului Teologic Reformat, tradiționalul concert de colinde, ajuns la a 18-a ediție. Alte activități corale de acest gen au fost desfășurate în colaborare cu organizații similare ale altor culte. În decursul timpului, prestația teologilor seminariști clujeni a fost răsplătită cu premii și diplome. Ca o mărturie a activității acestei formații corale stau înregistrările, aparițiile la diferite posturi de radio și televiziune, precum și consemnările presei.

Date fiind realitățile societății actuale și provocările generate de sistemul de învățământ românesc, Seminarul Teologic se adaptează noilor situații care privesc pregătirea intelectuală și duhovnicească a tinerilor. În acest sens, s-a înființat o nouă linie de studiu cu profil uman, specializarea filologie, care a fost acreditată începând cu anul 2008-2009. 

Școala funcționează pe principiul subordonării ierarhice și al ascultării canonice față de Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului și își desfășoară activitatea sub supravegherea Inspectoratului Școlar Județean Cluj.

 


Contact

Cluj-Napoca, Str. Avram Iancu nr. 6, jud. Cluj

Director: Pr. Prof. Dr. Liviu Vidican Manci

Tel: 0264.431.002, 0742.927.296, 0722.274.298

www.stocluj.ro

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close