Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a oficiat duminică, în ziua sărbătorii Sfântului Proroc Daniel, ocrotitorul spiritual al Preafericirii Sale, Sfânta Liturghie împreună cu un sobor de ierarhi, preoți și diaconi în Catedrala patriarhală.

În predica rostită, Părintele Patriarh a subliniat învățătura principală a textului evanghelic din duminica a 28-a după Rusalii: Dumnezeu cheamă pe toți oamenii la mântuire.

Preafericirea Sa a spus că „Pilda celor poftiți la cină” ne arată patru mari învățături sau adevăruri folositoare pentru suflet:

• În primul rând, Dumnezeu cheamă la cină în Casa Lui, adică la mântuire și viață veșnică, pe cei aleși – conducătorii spirituali ai poporului lui Israel.
  • Văzând însă refuzul acestora, în al doilea rând Dumnezeu cheamă la cină pe cei care sunt săraci și bolnavi, din piețe și din ulițe, adică pe cei care doresc să asculte Evanghelia și să primească vindecare.
  • În al treilea rând Dumnezeu cheamă și pe toate popoarele păgâne care vor crede în Hristos și vor intra în Împărăția lui Dumnezeu prin credința lor.
  • În al patrulea rând învățăm că Dumnezeu ne cheamă să ne spovedim în această perioadă de pregătire, a Postului Nașterii Domnului, să ne spovedim și să ne împărtășim mai des, dar și să facem mai multă milostenie față de cei săraci, bolnavi, bătrâni, singuri și întristați.

Împreună cu Părintele Patriarh au slujit 12 ierarhi ai Bisericii noastre și unul din Biserica Antiohiei și a întregului Orient:

IPS Laurenţiu, Mitropolitul Ardealului, IPS Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, IPS Irineu, Mitropolitul Olteniei, IPS Ioan, Mitropolitul Banatului, IPS Petru, Mitropolitul Basarabiei și Exarhul Plaiurilor, IPS Timotei, Arhiepiscopul Aradului, PS Sofronie, Episcopul Oradiei, PS Iustin, Episcopul Maramureșului și Sătmarului, PS Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, PS Qais, Episcop de Erzurum, PS Varlaam Ploieşteanul, Episcop vicar patriarhal PS Ieronim Sinaitul, Episcop vicar patriarhal și PS Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

La finalul slujbei, IPS Laurențiu a rostit un cuvânt de felicitare cu prilejul onomasticii Părintelui Patriarh Daniel și i-a oferit din partea Sfântului Sinod o icoană a Maicii Domnului.