În șirul intelectualilor clujeni care au trecut prin închisorile comuniste se numără mai mulți teologi și profesori de la Academia Teologică Ortodoxă din Cluj, care și-au dat tributul de suferință pentru Biserică și țară, unii dintre aceștia murind la Aiud sau la Canal. Printre aceștia sunt amintiți: Liviu Galaction Munteanu, fostul rector al Institutului Teologic clujean, mort la Aiud și propus pentru canonizare, Florea Mureșanu, mort la Aiud, Ilarion Felea, mort la Aiud, Alexandru Filipașcu, mort la Canal, Ioan Bunea, Ioan Lupaș și Gheorghe Noveanu.

Pe toți aceștia, Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca, aflată în an centenar, îi va comemora printr-un eveniment liturgic și cultural care va avea loc marți, 14 mai 2024, de Ziua națională de cinstire a martirilor din temnițele comuniste.

Evenimentul va începe la ora 18:30, în Catedrala Mitropolitană, cu slujba de pomenire, săvârșită, în prezența Înaltpreasfințitului Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, după care va continua în sala mare a Muzeului Mitropoliei Clujului cu eveniment cultural.

Seara culturală își propune o dezbatere–evocare în cadrul unei mese rotunde, la care vor participa istorici și teologi clujeni, care vor vorbi de contextul istoric în care teologii clujeni au pătimit, dar și despre felul în care trebuie recuperată memoria acestora. Discuția va fi moderată de istoricul clujean Andreea Ineoan-Dăncilă și îi va aduce împreună în dialog pe: Cosmin Cosmuța, Gabriel Gârdan, Bogdan Ivanov, Răzvan Perșa, cadre didactice universitare la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj și pe Dragoș Ursu, istoric și cercetător la Muzeul Național al Unirii din Alba Iulia.

Atmosfera comemorativă va fi completată printr-un recital din poezia închisorilor în interpretarea actriței Elena Ivanca, de la Teatrul Național din Cluj-Napoca și prin recitalul mezzosopranei Elisabeta Kadelnik, acompaniată la pian de Larisa Pentea, de la Opera Națională Română, care va interpreta lucrări de: Giulio Caccini, Georg Friedrich Hӓndel, César Franck și Gioachino Rossini.

Evenimentul este inclus în seria de manifestări care marchează împlinirea unui secol teologie ortodoxă universitară la Cluj-Napoca și este organizat de Facultatea de Teologie Ortodoxă, în parteneriat cu Universitatea „Babeș-Bolyai”, Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, Teatrul Național și Opera Națională din Cluj și Fundația „Mitropolitul Bartolomeu”.

Pr. lect. univ. dr. Bogdan Ivanov

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close