În Duminica a 2-a după Paști (a Sfântului Apostol Toma), 12 mai 2024, conform tradiției, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, s-a aflat în mijlocul credincioșilor din satul natal, Oarța de Sus, județul Maramureș, cu prilejul hramului bisericii parohiale, care îl are ca ocrotitor pe Sfântul Apostol Toma.

De la ora 10:00, la Altarul de vară din curtea bisericii parohiale, Părintele Mitropolit Andrei a oficiat Sfânta Liturghie, înconjurat de un sobor de clerici. Din soborul slujitor au făcut parte consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol – arhidiaconul Claudiu Grama, protopopul de Chioar – preotul Ciprian Coza, protopopul Dejului – preotul Ioan Buftea, parohul din Oarța de Sus – preotul Dumitru Vlad și alți preoți invitați.

În cadrul Liturghiei, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură despre „Dragostea jertfelnică a Sfântului Apostol Toma”.

„Slujirea socială și filantropia capătă valențe veșnice și ne fac nouă palat în Cer. Așa s-a întâmplat și cu Sfântul Apostol Toma, care ne învață să fim buni, să avem o dragoste jertfelnică față de semenii noștri. Fiind buni și având dragoste jertfelnică față de frații noștri, ne construim palat în Cer. Iubirea jertfelnică trece cu noi în eternitate. (…) Noi trăim într-o lume care este tare legată de cele materiale, trupul și banul. Trupul pentru a fi dezmierdat are nevoie de bani și de bunuri materiale, iar cei care nu își pun problema credinței, trăiesc pentru trup și pentru bani, ba chiar și în situații limită nu se trezesc”, a subliniat ierarhul.

 

Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de copii și tineri din localitățile Oarța de Sus și Ariniș, dirijat de ierodiaconul Onisim Pleșa de la Mănăstirea „Sfânta Maria Magdalena” din Oarța de Sus. La chinonic, grupul de copii și tineri, precum și Grupul „Dănțăușii Codrului” din Soconzel și Cuța, coordonat de interpreta de muzică populară Malvina Madar Iederan, au interpretat mai multe pricesne.

La finalul slujbei, părintele paroh Dumitru Vlad a mulțumit Mitropolitului Andrei pentru prezență și pentru purtarea de grijă pe care o are față de credincioșii din Oarța de Sus, consătenii Înaltpreasfinției Sale, fiind prezent în fiecare an la hramul bisericii. În semn de prețuire și recunoștință, ierarhului i-a oferit o icoană cu Maica Domnului, pictată pe sticlă, un țol și un ștergar tradițional.

Apoi, Părintele Mitropolit Andrei a oferit cărți duhovnicești tuturor tinerilor și copiilor prezenți.

Sfânta Liturghie a fost oficiată în prezența oficialităților militare și civile, precum și a numeroși credincioși și fii ai satului, mulți fiind îmbrăcați în straie populare specifice zonei.

 

Scurt istoric

Localitatea Oarța de Sus este atestată documentar în anul 1391, iar prima mențiune a unei biserici în zonă este din anul 1723.

Biserica actuală, cu hramul „Sfântul Apostol Toma”, a fost construită între anii 1971 -1975, iar în anul 1975 a fost împodobită cu pictură. Lăcașul de cult a fost sfințit la data de 1 mai 1976, în Duminica Sfântului Apostol Toma, de vrednicul de pomenire Arhiepiscop Teofil Herineanu.

Din punct de vedere jurisdicţional, Parohia Ortodoxă Oarța de Sus aparține de Protopopiatul Chioar din cadrul Episcopiei Ortodoxe Române a Maramureșului și Sătmarului.

De asemenea, pe teritoriul satului există și un așezământ monahal. Este vorba despre Mănăstirea „Sfânta Maria Magdalena” din Oarța de Sus, aflată la granița cu trei județe: Maramureș, Satu Mare și Sălaj. Așezământul monahal a fost înființat în anul 2012, la inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

Mai multe fotografii AICI

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close