Posturi clericale categoria numire:

  1. Preot paroh la Parohia Bunești, Protopopiatul Gherla, 650 suflete, categoria a II-a.
  2. Preot paroh la Parohia Viile Tecii, Protopopiatul Bistrița, 700 suflete, categoria a II-a.
  3. Preot paroh la Parohia Ciceu Hăsmaș, Protopopiatul Beclean, 200 suflete, categoria a III-a.
  4. Preot paroh la Parohia Miceștii de Câmpie, filia Fântânița, Protopopiatul Beclean, 400 suflete, categoria a II-a.
  • Pentru categoria numire se pot înscrie la interviu preoţii cu vechime de cinci ani, precum şi tinerii licenţiaţi în teologie care au susţinut examenul de capacitate. Interviul va consta în susţinerea a trei probe orale: predică, cateheză şi liturgică.
  • Examenul se va desfășura după programa pentru parohiile de oraș.
  • Dosarele candidaţilor vor fi depuse în perioada 10-28 iulie 2023, la biroul consilierului administrativ bisericesc.
Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close