Administraţia Naţională a Penitenciarelor sărbătoreşte în data de 29 iunie „Ziua lucrătorilor din penitenciarele din România”, sub patronajul spiritual al Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, ocrotitorii sistemului.

Cu această ocazie, în cursul zilei de miercuri, 27 iunie 2018, instituția a organizat „Ziua porţilor deschise”, demers care a oferit posibilitatea reprezentanților societății civile de a vizita unitatea, în scopul cunoașterii realității obiective din mediul carceral.

Joi, 28 iunie 2018, începând cu ora 10.00, la sediul Penitenciarului Bistrița, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului a oficiat Sfânta Liturghie la Capela „Sf M. Mc. Gheorghe” din incinta instituției. La slujbă au participat atât personalul angajat, autorități locale cât şi persoane private de libertate. În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfinția Sa, le-a adresat tuturor îndemnul de a urma exemplul Sfinților Apostoli de a fi puternici și statornici în credință. Deținuții au primit din partea Ierarhului, cărți de rugăciune și iconițe.

La final a fost sfințită o nouă troiță, ridicată la inițiativa conducerii penitenciarului.

La slujba religioasă au putut participa și membri ai societății civile, accesul în unitate al acestora fiind posibil în baza unui act de identitate valabil.

Capela din incinta Penitenciarului Bistriţa a fost resfinţită în anul 2015 de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului. Preot misionar aici este Pr. Ioan Vlașin. În prezent, capela ocrotită de „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe”, purtătorul de biruință, este loc de rugăciune și reculegere pentru cei din detenție. În fiecare săptămână, miercurea, vinerea și duminica, deținuții participă la Sfânta Liturghie.

Aici mai au loc discuții și programe catehetice. Pe parcursul anului, deținuții învață colinde și diferite cântări bisericești, iar în posturile de peste an vizitează diferite case pentru vârstnici pe care îi bucură cu cântările lor. În fiecare an, însoțiți de preotul penitenciarului, aceștia vizitează mai multe mănăstiri aflate în apropierea instituției.

„Ziua Porților deschise” vizează conştientizarea comunităţii locale asupra importanţei pe care Penitenciarul Bistriţa îl are în menţinerea şi restabilirea ordinii sociale, construirea unei imagini publice obiective cu privire la activitatea desfăşurată de unitate, prin promovarea valorilor, atitudinilor şi a culturii organizaţionale.