Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, a organizat Simpozionul internaţional de Teologie, Istorie, Muzicologie și Artă „Icoană, mărturie creştină, totalitarism”, în cadrul seriei de evenimente organizate cu prilejul „Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești și Anul comemorativ Justinian Patriarhul și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului”, în Patriarhia Română. La simpozion au participat și trei ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române: Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, Preasfințitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului și Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii.

Deschiderea oficială a avut loc luni, 6 noiembrie 2017, în „Aula Magna” a Universității Babeș-Bolyai, prilej cu care pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, a adresat un cuvânt de bun venit participanților iar apoi Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului a susținut lucrarea „Cruce, slavă cui te poartă, slavă Celui pe care-L porți”.

În partea inaugurală a simpozionului, au mai vorbit Preasfințitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului și Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii și acad. prof. univ. dr. Ioan-Aurel Pop, rectorul UBB. Prelegerile celor trei ierarhi le puteți asculta aici: VIDEO

În partea a doua a sesiunii inaugurale a simpozionului, moderată de pr. prof. dr. Ioan Chirilă, preșe­dintele Senatului UBB, au susținut prelegeri: pr. prof. univ. dr. habil. Przemyslaw Kantyka, prof. univ. dr. Paolo Odorico, pr. prof. univ. dr. Sergey Trostyanskiy.

Între orele 12.00-13.00 a avut loc Festivitatea de acordare a titlului academic de Profesor Honoris Causa teologului dr. Jurgen Henkel, paroh sub jurisdicția Bisericii Evanghelice din  Bavaria, Parohia Erkersreuth, Decanatul Selb din Germania.

În cea de-a doua zi a lucrărilor simpozionului, marți, 7 noiemrie 2017, prelegerile au început la ora 9:00 și au fost împărțite pe trei secțiuni: istorie, teologie, muzicologie și artă.

Concluziile simpozionului au fost exprimate de la ora 18:45, în Aula facultății iar de la ora 19.00, a avut loc un concert coral festiv susținut de Corul de cameră „Psalmodia Transylvanica” al Facultății de Teologie Ortodoxă, sub bagheta maestrului Dan Mihai Goia.

Din aceeași categorie

Share This