Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, a organizat în perioada 5-7 noiembrie 2017, Simpozionul internaţional de Teologie, Istorie, Muzicologie și Artă „Icoană, mărturie creştină, totalitarism”, în cadrul seriei de evenimente organizate cu prilejul „Anului omagial al sfintelor icoane, al iconarilor și al pictorilor bisericești și Anul comemorativ Justinian Patriarhul și al apărătorilor Ortodoxiei în timpul comunismului”, în Patriarhia Română. La simpozion au participat și trei ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române: Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, Preasfințitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului și Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului a susținut lucrarea „Cruce, slavă cui te poartă, slavă Celui pe care-L porți”.

O prelegere cu tema „Spiritualitatea creștină conținut experiat în trăirea lui vie” a fost susținută de Preasfințitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului:

Despre rezistența Bisericii Ortodoxe Române în fața regimului comunist a vorbit Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii.