În a treia zi a Sfintelor Paști, 21 aprilie 2020, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a liturghisit și a predicat în biserica parohiei Gledin (județul Bistrița-Năsăud), din localitatea natală a Sfântului Ierarh Pahomie, Episcopul Romanului.

Sf. Ierarh Pahomie de la Gledin este prăznuit anual la data de 14 aprilie, dar pentru că anul acesta data de 14 aprilie coincidea cu Sfânta și Marea zi de Marți, iar sărbătorirea unui hram sau a unei zile onomastice presupune bucurie, care nu se integrează cu perioada Săptămânii Patimilor, prăznuirea sfântului  s-a făcut în a treia zi de Paști.

În cadrul slujbei, Preasfințitul Benedict a purtat engolpionul care i-a fost dăruit Mitropolitului Bartolomeu de către Preafericitul Vladimir, Mitropolitul Kievului și al întregii Ucraine, la canonizarea Sfântului Ierarh Pahomie, în anul 2007.

Sfânta Liturghie a fost săvârșită fără accesul credincioșilor, cu respectarea regulilor impuse de autorităţi, ca urmare a măsurilor de prevenție şi limitare a răspândirii coronavirusului.

De asemenea, ierarhul s-a rugat pentru cei bolnavi, pentru personalul medical și pentru toți cei aflați în slujba aproapelui. Totodată, a citit rugăciunea specială pentru încetarea noii pandemii.

În predica sa, ierarhul a numit lăcaşul de cult, în interiorul căruia momentan se oficiază slujbe fără participarea credincioşilor, „punctul nostru de sprijin şi izvorul prin care primim viaţă”, descriind în câteva cuvinte cum e să slujeşti într-o biserică goală.

„Nu este uşor să slujeşti aproape de unul singur, să binecuvintezi Pace tuturor şi să vezi biserica goală. Cu atât mai mult să vorbeşti cuiva care se află foarte departe, fizic cel puţin”.

„Dar ne rugăm Domnului să ne întărească şi pe noi şi să vă mângâie şi pe dumneavoastră în aşa fel încât să simţim comuniunea, fie ea şi departe”.

„E adevărat că omul are nevoie şi de comuniune fizică, nu doar spirituală. Să fim şi împreună, dar nu deznădăjduim pentru că Hristos înviind aduce pace şi bucurie şi promisiunea că toate vor fi bune”, a spus PS Benedict Bistriţeanul.

Parohia Ortodoxă Gledin este păstorită de preotul paroh Ioan Titieni, care desfășoară multe activități culturale și social-filantropice, printre care amintim: Concursul regional de creație literară și interpretare „Sfântul Pahomie de la Gledin”, ajuns anul trecut la a VIII-a ediție, precum și construirea Centrului rezidențial pentru persoane vârstnice „Sfânta Ana”, aflat în proximitatea bisericii, care a fost sfințit la data de 14 aprilie 2019, de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

Sfântul Ierarh Pahomie de la Gledin, Episcopul Romanului, s-a născut în satul Gledin, comuna Monor, în anul 1674. A intrat de tânăr ca frate la Mănăstirea Neamţ, apoi l-a cunoscut la Lavra Pecerska pe Sfântul Dimitrie al Rostovului, căruia i-a devenit ucenic. În 1706 s-a întors la Mănăstirea Neamţ, alegând ulterior sihăstria într-o pădure din munţi. A păstorit Episcopia Romanului. Întors la Lavra Pecerska, a murit în 14 aprilie 1724, după ce a îmbrăcat marea schimă.

A fost canonizat de Biserica Ortodoxă Română la data de 14 aprilie 2007, la propunerea vrednicului de pomenire Mitropolitul Bartolomeu. Mai multe detalii despre viața sfântului, AICI.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close