Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, duminică, 8 martie 2020, în cadrul Proiectului misionar-catehetic „Pași spre cunoașterea credinței”, s-au desfășurat primele activități care au subliniat învățăturile de credință ortodoxă cu privire la „Tainele de inițiere creștină: Botezul și Mirungerea”.

Activitățile misionare au avut loc:

• Parohia Ortodoxă Vâlcele – Protopopiatul Cluj I
  • Parohia Ortodoxă Tritenii de Jos – Protopopiatul Turda
  • Parohia Ortodoxă Cuzdrioara – Protopopiatul Dej
  • Parohia Ortodoxă Orman – Protopopiatul Gherla
  • Parohia Ortodoxă Nădășel – Protopopiatul Huedin
  • Parohia Ortodoxă Arcalia – Protopopiatul Bistrița
  • Parohia Ortodoxă Feldru II – Protopopiatul Năsăud
  • Parohia Ortodoxă Negrilești – Protopopiatul Beclean

„Considerăm aceste evenimente un început reușit al proiectului misionar-catehetic. Expunerea comunităților la momente originale, transmiterea cunoștintelor religioase și discursul entuziast și revigorant al preoților pot fi soluții pentru o misiune eficientă. În cele opt parohii au participat în total peste 1000 de credincioși. Realitățile confesionale la nivel parohial și exigența pastorală într-o lume orientată spre secularizare impun organizarea unei structuri la nivel eparhial care să coordoneze misiunea și apărarea credinței și să ofere sprijin preoților și comunităților în fața formelor de manifestare ostile credinței ortodoxe”, a spus preotul Raul Pap, coordonatorul Departamentului de misiune al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului.

Departamentul Misionar de propovăduire și apărare a credinței ortodoxe, din cadrul Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a fost înființat la data de 20 mai 2019, la inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

Activitatea acestui Departament, care este asumată de Sectoarele Administrativ-bisericesc și Cultural, este coordonată de părintele Raul Vasile Pap, de la Parohia Ciceu-Poieni, Protopopiatul Beclean, având în componență doisprezece preoți din cele nouă protopopiate ale eparhiei, precum și un consiliu științific format din patru profesori de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca: arhim. prof. univ. dr. Teofil Tia, pr. conf. univ. dr. Cristian Sonea, pr. lect. univ. dr. Liviu Vidican-Manci și diac. lect. univ. dr. Olimpiu-Nicolae Benea.

Mai multe fotografii AICI

Duminică, 8 martie 2020, în cadrul Proiectului misionar-catehetic „Pași spre cunoașterea credinței” s-au desfășurat…

Publicată de Departamentul Misionar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului pe Luni, 9 martie 2020