Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, în perioada Postului Mare, respectiv 8-15-22 martie 2020, Departamentul Misionar va derula Proiectul Misionar-Catehetic „Pași spre cunoașterea credinței”, în parohiile:

• Parohia Ortodoxă Vâlcele – Protopopiatul Cluj I
  • Parohia Ortodoxă Tritenii de Jos – Protopopiatul Turda
  • Parohia Ortodoxă Cuzdrioara – Protopopiatul Dej
  • Parohia Ortodoxă Orman – Protopopiatul Gherla
  • Parohia Ortodoxă Nădășel – Protopopiatul Huedin
  • Parohia Ortodoxă Arcalia – Protopopiatul Bistrița
  • Parohia Ortodoxă Feldru II – Protopopiatul Năsăud
  • Parohia Ortodoxă Negrilești – Protopopiatul Beclean

În cadrul acestor întâlniri vor fi expuse cateheze cu caracter misionar, de clarificare a învăţăturilor de credinţă ortodoxă. Catehezele vor aborba teme caracteristice misiunii şi pastoraţiei curente şi vor fi prezentate sub forma unor dezbateri pe subiecte stabilite, având ca scop o mai bună cunoaştere a adevărurilor de credinţă.

Mai multe detalii AICI