În perioada 13 -19 august 2019, Înaltpreasfințitul Părinte Inncocentios Byakatonda, Mitropolit de Rwanda și Burundi, din Patriarhia Alexandriei și a Întregii Africi, efectuează o vizită frățească în Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, fiind însoțit de jurnalistul Silviu Andrei Vlădăreanu, misionar ortodox român în est-centrul Africii. La invitația Părintelui Mitropolit Andrei, ierarhul african a participat la pelerinajul și la slujbele dedicate hramului Mănăstirii Nicula

Înalpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, i-a conferit miercuri, 14 august, în Ajunul praznicului Adormirii Maicii Domnului, Înaltpreasfințitului Inocentie Byakatonda, „Engolpionul și Crucea Transilvană”, cea mai înaltă distincție a Mitropoliei Clujului.

Momentul a avut loc după Slujba Vecerniei, închinată praznicului Adormirii Maicii Domnului, săvârșită de Înaltpresfințitul Părinte Andrei, alături de ierarhul african și în sobor de preoți și diaconi.

Prohodul Maicii Domnului, la Mănăstirea Nicula, 14 august 2019

Citește și Un ierarh african, prezent la pelerinajul pe jos „La Nicola colo-n deal”

Vineri, 16 august 2019, alături de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei și de un sobor de preoți, Mitropolitul Innocentios a slujit Sfânta Liturghie la Mănăstirea „Sfinții Martiri Brâncoveni” din Mărișel, județul Cluj.

În după-masa zilei de vineri, cei doi mitropoliți au vizitat Mănăstirea „Acoperământul Maicii Domnului” de la Florești și Facultatea de Teologie Ortodoxă din Campusul Universitar „Episcop Nicolae Ivan”.

Sâmbătă, 17 august, ÎPS Părinte Innocentios, Mitropolit de Rwanda și Burundi, și ÎPS Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului, au resfințit Biserica Ortodoxă din Chiraleș, jud. Bistrița-Năsăud.

Și în zilele următoare Înaltpreasfințitul Părinte Inncocentios va sluji alături de Părintele Mitropolit Andrei, astfel, duminică, 18 august, va sluji în Parohia bistrițeană Bârla, unde vor fi binecuvântate lucrările efectuate în ultimii ani la biserică, iar luni, 19 august, la hramul Mănăstirii „Mihai Vodă” de la Turda.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close