Vineri, 16 august 2019, la sărbătoarea Sfinților Martiri Brâncoveni, Manastirea „Crucea Iancului” de la Mărișel, județul Cluj, și-a serbat hramul în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, și a Înaltpreasfințitului Părinte Innocentios Byakatonda, Mitropolit de Rwanda și Burundi, din Patriarhia Alexandriei și a Întregii Africi.

De la 10:00 cei doi ierarhi au oficiat Sfânta Liturghie, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi, la altarul de vară din curtea așezământului monahal.

Din sobor au făcut parte: consilierul eparhial pe probleme de misiune și protocol, arhid. Claudiu Grama, secretarul eparhial al Arhiepiscopiei Clujului, arhim. Benedict Vesa, protopopul de Huedin, pr. Dan Ionuț Lupuțan, duhovnicul mănăstirii, protos. Paisie Plic, precum și alți preoți invitați.

În cuvântul de învățătură, rostit după citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a vorbit despre faptul că Sfinții Martiri Brâncoveni: Constantin Vodă cu cei patru fii ai săi, Constantin, Ștefan, Radu și Matei, și sfetnicul Ianache au avut o credință mărturisitoare.

 

La finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Innocentios, Mitropolit de Rwanda și Burundi, a adresat creștinilor români un cuvânt duhovnicesc, exprimându-și bucuria participării la hramul mănăstirii.

 

Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul psaltic „Sfântul Paisie de la Neamt”, dirijat de protopsaltul Bogdan Marin.

Un fragment din moaștele Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu, la Mănăstirea Mărișel

Mănăstirea „Crucea Iancului”, singura din Arhiepiscopia Clujului cu hramul „Sfinții Martiri Brâncoveni” din comuna Mărișel, județul Cluj, a fost înființată în primăvara anului 2015, la inițiativa Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, și este situată la aproximativ 2 km de binecunoscuta „Cruce a Iancului”, pe platoul de pe Vârful Dobruș, la altitudinea de 1340 de metri. Ridicarea mănăstirii a fost încredințată părintelui duhovnic protos. Paisie Plic și maicii starețe Casiana Lup. În prezent se lucrează în interiorul bisericii, fiind pregătită pentru a fi pictată.

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel și a Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, la inițiativa obștii monahale, un fragment din moaștele Sfântului Martir Constantin Brâncoveanu a fost adus la așezământul monahal, în data de 27 ianuarie 2019, fiind primite în dar de la Biserica „Sfântul Gheorghe Nou” din București.

În anul 2014, anul omagial dedicat „Sfinților Martiri Brâncoveni”, Patriarhul României  a dispus ca racla Sfântului să fie purtată în pelerinaj la toate bisericile și mănăstirile ctitorite de domnitorul Constantin Brâncoveanu, iar la fiecare dintre ele s-au lăsat părticele spre închinare. Spre bucuria obștii și a credincioșilor, demersurile, ce au fost făcute în toamna anului trecut, au primit binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, astfel a fost posibilă aducerea unei părticele din moaștele martirului la mănăstirea clujeană.

 

Mai multe fotografii AICI 

Vineri, 16 august 2019, la sărbătoarea Sfinților Martiri Brâncoveni, Manastirea „Crucea Iancului” de la Mărișel, județul…

Publicată de Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului pe Vineri, 16 august 2019

Text și foto: Darius Echim

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close