Despre combaterea a trei dintre marile patimi le-a vorbit marți, 26 iunie 2018, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei viețuitorilor de la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din localitatea Nicula, județul Cluj.

Ierarhul a oficiat Sfânta Liturghie la așezământul monahal care adăpostește icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului. Cu acest prilej a hirotonit întru ierodiacon și ieromonah pe doi dintre viețuitorii mănăstirii.
În cadrul omiliei rostite după citirea pericopei evanghelice, Înaltpreasfințitul Părinte le-a vorbit viețuitorilor despre lupta cu patimile, pe care călugării o au de dus în fiecare zi.
Cu trei dintre patimile lumii: iubirea de placere, iubirea de avere si iubirea de marire, creștinii de elită, calugarii, încearcă să lupte punând în practică trei virtuți mari: fecioria, sărăcia și ascultarea. Așa a fost viața călugărească dintotdeanuna, așa este și astăzi și va fi și mâine, și atâta timp cât va dăinui cinul monahal. Sfântul Maxim Mărturisitorul spunea despre călugăr că este „un luptător, un cavaler al Duhului Sfânt, care cu toată râvna și puterea se luptă împotriva acestor patimi”.

Alături de Părintele Mitropolit au mai slujit Arhim. Dumitru Cobzaru, exarh al mănăstirilor din Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, Arhid. Caludiu Grama, consilier eparhial de misiune și protocol, Arhim. Nicolae Moldovan, starețul Mănăstirii Nicula, Pr. Paul Isip, protopop de Gherla și alți preoți și ieromonahi.

La finalul slujbei doi dintre ieromonahii mănăstirii au fost hirotesiți protosingheli de către Părintele Mitropolit Andrei.