La sărbătoarea hramului Mitropoliei Clujului din acest an a fost prezent și un grup de credincioși din parohia Săcel, Valea Izei, din Episcopia Maramureșului și Sătmarului.

Însoțiți de părintele paroh Dumitru Iuga, credincioșii maramureșeni, îmbrăcați în straie populare, înainte de Sfânta Liturghie, au cântat pricesne în curtea Mitropoliei Clujului, unde i-au întâmpinat pe ierarhi cu icoana Maicii Domnului ți cu prapori împodobiți cu ștergare tradiționale.

Credincioșii maramureșeni au adus și daruri pentru copiii de la Centrul de Servicii Sociale pentru protecția copilului și a familiei „Acoperamântul Maicii Domnului Cluj-Napoca”, a Arhiepiscopiei Clujului. Este vorba despre haine și articole de igienă. Conform părintelui paroh Dumitru Iuga, în parohia pe care o păstorește se desfășoară de zece ani un proiect destinat ajutorării celor aflați în nevoie.

foto: Dumitru Cucură

Autor: Grigore Sâmboan, Radio Renașterea