Sâmbătă, 1 iulie 2023, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, a binecuvântat comunitatea din Parohia Năoiu, județul Cluj.

Cu acest prilej, de la ora 10:00, în biserica parohială, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul a oficiat Sfânta Liturghie și a adresat credincioților prezenți un cuvânt de învățătură.

Alături de  ierarh au slujit protopopul de Cluj I – preotul Dan Hognogi, secretarul de cabinet al ierarhului – arhidiaconul Sergiu-Iustin Pop, preotul paroh Bogdan Zubașcu și alți preoți invitați.

Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de studenți de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca. La chinonic, corul parohiei a interpretat pricesne.

La finalul Liturghiei, Preasfinția Sa a oficiat slujba Parastasului la 7 ani de la trecerea la Domnul a părintelui Ioannis Klis, fost preot la Bruxelles, înmormântat în proximitatea bisericii.

Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca a primit în dar, în urmă cu 7 ani, din partea doamnei preotese Aurora Mocian Klis, cărțile din biblioteca parintelui Ioannis.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului