Arhiepiscopia Clujului i-a serbat astăzi, 1iunie 2013,  pe copii, la Muzeul Mitropolitan, cu ocazia Zilei Internaționale a copilului. Programul a debutat la ora 12, în prezența ÎPS Andrei și a zeci de copiii și părinți care au asistat, mai bine de o oră, la un program special dedicat celor mici. În deschidere, consilierul cultural al Arhiepiscopiei Clujului, pr. Bogdan Ivanov a adresat celor prezenți un cuvânt de bun venit, în care a arătat importanța locului în care s-a desfășurat acest moment, un loc plin de cultură religioasă. A urmat programul propriu-zis, care a fost moderat de actrița Doina Dejica, redactor al postului de radio Renașterea. Datorită ei, copiii s-au putut reîntâlni cu îndrăgitul personaj al lui Carlo Collodi, Pinochio. În continuare, copiii de la grădinița Sf. Stelian  și de la Seminarul Teologic Ortodox, au prezentat cântece și poezii, sub îndrumarea educatoarelor și învățătoarelor.  Au fost și recitaluri de muzică interpretate de soliști, precum Maria Taloș și Mihai Vârva.
La finalul spectacolului, ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, i-a binecuvântat pe copilași și le-a împărțit cadouri: “Dorim să le dea Dumnezeu copiilor ani mulți, buni, și să se realizeze în viață spre bucuria părinților și a noastră, a tuturor. Sigur că felicităm pe cei care au organizat această zi frumoasă, începând cu părintele consilier Bogdan Ivanov, cu doamna Doina Dejica, cu părintele  director Liviu Vidican și cu dăscălițele de la Colegiul nostru ortodox și cu micii noștri artiști. Ne-am întâlnit într-un spațiu special, pentru că ne adumbrește de aici, Sf.  Ștefan cel Mare. Noi vă dorim și vouă să ajungeți tot așa de mari ca Sf. Ștefan cel Mare și ca toți vlădicii care s-au perindat la cârma Mitropoliei noastre și așteaptă învierea cea de-apoi, aici, lângă noi, în necropola de la subsolul acestei Catedrale.”

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close