Zeci de copii au fost sărbătoriți astăzi, 2 iunie 2014, la Muzeul Mitropoliei Clujului, cu prilejul Zilei Internaționale a Copilului. Organizată pentru al doilea an consecutiv, manifestarea a avut scopul de a celebra copilăria și viața și, potrivit consilierului cultural al Arhiepiscopiei Clujului, părintelui Bogdan Ivanov, de a aduce în spațiile Muzeului Mitropoliei veselie, curăție sufletească și bună dispoziție.

Evenimentul s-a bucurat și anul acesta de prezența Înaltpreasfințitului Arhiepiscop și Mitropolit Andrei care a asistat la spectacolul celor mici, iar la final le-a împărțit daruri. De asemenea, Înaltpreasfinția Sa le-a adresat atât celor mici cât și celor mari, scurte îndemnuri duhovnicești, spunându-le cum trebuie să trăiască viața: „La un moment dat Apostolii i-au zis Domnului Hristos: Doamne, cum trebuie să fie un cetățean al Împărăției Cerurilor?  Iar Domnul Hristos a luat un copilaș, l-a pus în mijloc și a zis, de nu vă veți întoarce și nu veți fi precum pruncii, nu veți intra în Împărăția cerurilor” (Mt 18, 3).
Între cei care au prezentat momente artistice s-au numărat elevi de la Seminarului Teologic Ortodox și copii de la Grădinița „Sf. Stelian”, îndrumați de educatoarele și învățătoarele lor. 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close