Ziua Armatei Române a fost sărbătorită miercuri, 25 octombrie 2017, la Ansamblul Monumental „Glorie Ostașului Român” din Carei, printr-o ceremonie militară și religioasă, la care au participat și Înaltpreasfințitul Păinte Andrei, Mitropolitul Clujului și Preasfințitul Părinte Iustin, Arhiepiscopul Maramureșului și Sătmarului.

ÎPS Andrei: „Să-i învățăm pe tinerii noștrii să-și iubească neamul, țara, valorile spirituale și materiale pe care cu sacrificiu le-au apărat eroii noștri.”

În mesajul său, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a subliniat că datoria noastră, pentru a onora sacrificiul înaintașilor noștrii, este aceea de a transmite generațiilor viitoare valori sănătoase:

Neamul nostru dintotdeauna și-a cinstit eroii și lucrul acesta se întâmplă și astăzi, aici în acest oraș frumos, ultima palmă din teritoriul țării noastre eliberată. Lucrul acesta se întâmplă și acum pentru că avem o datorie de conștiință: să ne rugăm pentru eroii noștri și apoi o consecință directă — această pomenire a eroilor are și un rol pedagogic.

Încercăm ca tinerilor noștri să le transmitem ștafeta și să-i învățăm să-și iubească neamul, țara, valorile spirituale și materiale pe care cu sacrificiu le-au apărat eroii noștri.

Dumnezeu să-i odihnească pe eroi, iar nouă să ne dea înțelepciune ca prin ceea ce face să le onorăm memoria.

Manifestarea de la Carei a debutat cu prezentarea onorului, raportul comandantului și salutul drapelelor, urmate de intonarea Imnului Național al României de către muzica militară și personalul militar participant la ceremonie. Apoi a fost oficiată slujba parastasului de către cei doi ierarhi, pentru sufletele eroilor căzuți la datorie. Ulterior, ștafeta veteranilor Invictus a predat drapelul României oficialităților, după ce membrii ei au refăcut în alergare traseul parcurs prin lupte de Armata Română, la sfârșitul celui de-Al Doilea Război Mondial, de la București la Carei.

Ceremonialul s-a încheiat cu depuneri de coroane la Monumentul Eroului Român din partea președintelui României, Klaus Iohannis, a președintelui Camerei Deputaților, Liviu Dragnea, premierului Mihai Tudose, Ministerului Apărării, Primăriei Carei, Consiliului Județean Satu Mare și Episcopiei Maramureșului și Sătmarului.

Festivitățile s-au încheiat cu defilarea trupelor participante, coloana fiind deschisă de tânărul Adrian Chira, în vârstă de cinci ani, îmbrăcat în echipament militar.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close