Ediţia 2017 a Zilelor Academice Clujene a debutat marți 13 iunie cu deschiderea festivă în Aula Magna a Universităţii „Babeş-Bolyai” unde cuvântul de deschidere a fost rostit de Acad. Emil Burzo, Preşedintele Filialei Academiei Române din Cluj-Napoca. La eveniment a participat și Mitropolitul Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei care a susținut și o prelegere.

Evenimentul se desfăşoară în perioada 13-30 iunie 2017, fiind una din amplele manifestări ştiinţifice ce se desfăşoară la Cluj-Napoca şi un excelent prilej ca institutele din Filiala Academiei Române să-şi prezinte rezultatele cercetărilor, să aibă un dialog cu cercetători din alte centre universitare şi academice, care sunt invitaţi să participle la manifestările ştiinţifice de aici.

Prof.univ.dr. Sorin Crişan director al Bibliotecii Academiei Române din Cluj-Napoca, a făcut o prezentare amplă a conținutului de carte ce se află în instituție, un adevărat tezaur cultural de importanţă naţională şi internaţională. Tot în cadrul conferinței inaugurale a fost prezentat și Institutul de Cercetări Socio-Umane „Gheorghe Şincai” din Târgu–Mureş, care aparţine de Filiala Cluj-Napoca a Academiei Române. Prezentarea a fost făcută de directorul institutului Prof.univ.dr. Cornel Sigmirean.

Şedinţa festivă s-a încheiat cu un concert de muzică corală românească susţinut de Corala „Psalmodia Transylvanica” a Facultăţii de Teologie Ortodoxă.

Seara, la ora 19, a avea loc la Colegiul Academic, în sala Auditorium Maximum, concertul în onoarea Academiei Române al Ansamblului Coral „Voci Transilvane” al Casei Municipale de Cultură din Cluj–Napoca, dirijor prof. Adrian Corojan; cu participarea extraordinară a mezzosopranei Dana Ciucă; la pian: Natalia Constantin.

În zilele următoare se vor desfăşura numeroase manifestări ştiinţifice şi culturale. Peste 25 de conferinţe şi simpozioane naţionale şi internaţionale, mese rotunde, lansări de carte şi expoziţii, manifestări importante ce înfăţişează bogata activitate ştiinţifică şi culturală a institutelor Filialei Academiei Române şi a lumii universitare clujene, cu care institutele academice sunt într-un permanent şi benefic parteneriat, vor da substanţă amplului eveniment academic.

Manifestările vor avea loc la sediile institutelor sau în alte spaţii, conform unui program general publicat.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close