Duminică, 7 decembrie 2014, pentru credincioșii Parohiei Sfântul Ierarh Nicolae din Zalău a fost o zi cu totul aparte. Astfel, credincioșii au avut bucuria de a avea în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului și pe Preasfințitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului.

După întâmpinarea celor doi Ierarhi, a urmat o hirotesie întru citeț și ipodiacon, acesta fiind hirotonit la momentul rânduit din cadrul Sfintei Liturghii întru diacon. Tot astăzi, părintele diacon Florin Șomlea a fost hirotonit preot pe seama Parohiei Morlaca, Protopopiatul Huedin.

La finalul Sfintei Liturghii, a fost sfințită o icoană a Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, icoană în care este păstrată și o părticică din moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, cel mai de preț odor al parohiei.
Aceste sfinte moaște au fost dăruite de către Preasfințitul Părinte Petroniu odată cu sfințirea pietrei de temelie a bisericii, eveniment ce a avut loc în Duminica Tomii din anul 2009. Cu ajutorul Sfântului Ierarh Nicolae, prin vrednicia și hărnicia părintelui paroh Ionuț Pop și prin jertfelnicia credincioșilor, în scurt timp biserica parohială a fost ridicată, după ce inițial slujbele s-au săvârșit într-o magazie situată în vecinătatea șantierului. În momentul de față lucrările la locașul de cult sunt aproape de a fi finalizate, acum excutându-se pictura interioară.

Cu acest prilej, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a acordat Preacucernicului Părinte paroh Ionuț Pop, Crucea Transilvană, cea mai înaltă distincție bisericească din Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close