În parohia Sântioana din protopopiatul Gherla, sâmbătă, 27 septembrie 2014, a fost zi de sărbătoare. Credincioșii din localitate au primit în această zi vizita Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului. Ierarhul, alături de un sobor de preoți și diaconi a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica parohiei cu hramul „Sfântul Dimitrie- Izvorâtorul de Mir”, iar la final a sfințit noul clopot al bisericii ce va fi amplasat în clopotnița recent construită în apropierea locașului de cult. De asemenea, a fost săvârșită și o slujbă de Parastas pentru preoții care au slujit în această parohie și pentru ctitorii și binefăcătorii locașului de cult care au trecut la cele veșnice.

De la Cluj-Napoca, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a fost însoțit de rectorul Universității Babeș-Bolyai, acad. Ioan-Aurel Pop, care a luat parte la Sfânta Liturghie în calitate de fiu al satului Sântioana și de consilierul pe probleme de misiune și protocol al Arhiepiscopiei Clujului, arhid. Claudiu Grama.

Martiri și Mărturisitori ai Cuvântului lui Dumnezeu

În cuvântul de învățătură adresat localnicilor prezenți la slujbă, Mitropolitul Clujului le-a vorbit despre mărturisirea credinței și răsplata celor care l-au mărturisit pe Hristos. Cuvântul ierarhului a fost legat de pomenirea Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul, pe care Biserica Ortodoxă o face astăzi, 27 septembrie: „Sfântul Ierarh Antim Ivireanul a fost un mărturisitor. De fapt, anul acesta ne aducem aminte de o familie întreagă de mărturisitori, familia Brâncovenilor. Pentru că se împlinesc 300 de ani de când au fost martirizați în ziua de Sfânta Marie, la Istambul. Ei și-au dat viața pentru Hristos, L-au mărturisit, și după cuvântul Domnului Hristos și El îi va mărturisi pe ei în fața Tatălui Ceresc”.

Crucea Arhiepiscopală și diplome de aleasă cinstire

Pentru slujirea cu devotament în cei 31 de ani de când este parohul acestui loc, părintele Vasile Pop a primit din partea Mitropolitului Andrei, Crucea Arhiepiscopală. Mitropolitul Clujului a acordat și diplome de aleasă cinstire: rectorului Univeristății Babeș-Bolyai, academicianului Ioan-Aurel Pop, primarului comunei Țaga și domnului notar Gheorghe Fodor, cel care a donat noul clopot. Au primit daruri și copiii, cărora Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a împărțit cărți de rugăciune.

Biserica actuală a parohiei Sântioana a fost construită între anii 1989-1997.
„Odată cu ridicarea noii clopotnițe, au mai fost efectuate lucrări la casa parohială, s-a realizat sistemul de încălzire al bisericii și s-a împrejmuit cimitirul parohiei, cu un gard nou”, a declarat părintele paroh Vasile Pop.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close