La Cluj-Napoca a avut loc sâmbătă, 25 martie 2017, a VII-a ediție națională a Marșului pentru viață, manifestație publică care are ca scop sprijinirea femeilor aflate în criză de sarcină.

Marșul a fost punctul culminant al manifestărilor pro-viață din Luna pentru viață iar anul acesta organizatorii au ales ca temă „Ajută mama și copilul! Ei depind de tine”.

Întrucât valorile promovate prin această iniţiativă civică sunt valori care aparţin şi Bisericii, aceasta, prin hotărârile Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, întrunit în şedinţă de lucru joi, 09 februarie 2017, a binecuvântat şi sprijinit manifestarea la nivelul discursului său public.

La nivel național, aceste manifestări nu au un organizator unic, ci în fiecare oraș sau localitate există organizatori locali independenți, care reprezintă diferite organizații și instituții pro-viață locale.

În acest context, în  după-amiază praznicului Bunei Vestiri, peste 1500 de clujeni s-au întâlnit la Monumentul Memorandiştilor din Cluj, de pe bulevardul Eroilor, pentru a oferi astfel o mărturie vie despre importanța și sensul creștin al vieții umane, despre efectele dezastruoase ale avortului asupra familiei și societății și despre necesitatea sprijinirii femeilor care urmează să nască.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, a vorbit despre viață ca dar a lui Dumnezeu față de oameni, care trebuie prețuit și protejat, în timp ce avortul este o crimă comisă împotriva unei ființe nevinovate care nu se poate apăra.

Cred, fără a avea posibilitatea de a face un sondaj, că cei aflaţi aici împărtăşesc credinţa noastră. Tragedia este că, nu cred că, cei de aici fac avorturile, dar de am fi în stare să pătrundem la sufletele celor care nu sunt aici şi au făcut cele 22 de milioane de avorturi!?.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei le-a relatat celor prezenți că o femeie a venit, zilele trecute, la dânsul şi l-a rugat să-i boteze cel de-al treilea nepot deoarece, fiul ei, un om simplu de la ţară, după ce a auzit o predică rostită de mitropolit, s-a gândit să mai facă încă un copil, al treilea. „Dar aţi fost în satul cutare şi la predică aţi zis că tinerii noştrii să aibă măcar trei copii.”

Mitropolitul Clujului a îndemnat familiile cu putere economică să nu se limiteze doar la un copil.

Nu s-ar prăbuşi România dacă toate tinerele familii ar avea măcar câte trei copii. Unul pentru tata, unul pentru mama, şi celălalt pentru ţară şi biserică. Atunci nu ne-am prăbuşi demografic. Dar lucrurile nu se întâmplă aşa. Din nefericire, familii care au putere economică se limitează să aibă un copil, doi maximum şi gata. (…) Ne doare inima şi constatăm cum o sumedenie de sate mâine dispar.

În mesajul său, Înaltpreasfințitul Andrei a subliniat faptul că „avortul este un păcat strigător la cer“, dar, prin pocăință și zdrobire de inimă, există și îndreptare.

Noi credem că îndreptarea poate veni prin spovedanie. Ca să se poată recompensa să facă alţi copii în locul celor avortaţi, aceasta ar fi o cale, un canon potrivit pentru păcatul lor.

Mitropolitul Clujului și-a încheiat cuvântul cu speranța că, prin rugăciune, lucrurile se vor îndrepta iar atât mama cât și copilul ei vor fi ajutați.

La manifestare au participat și reprezentanți din partea celorlalte culte din oraș. Viața umană este sacră – ea aparține lui Dumnezeu a fost mesajul Prea Sfinției Sale Florentin Crihălmeanu, Episcop al Eparhiei Greco-catolice de Cluj – Gherla,  iar delegatul Eparhiei Reformate din Ardeal, dl. Oroszhegyi Attila, a vorbit despre rolul barbatului în problematica avortului, în protejarea vietii celor vulnerabili. Pastorul Marius Sabău, reprezentant al comunității baptiste Cluj, a atras atenția asupra consecințelor spiritual-morale ale avortului asupra societatii romanesti.

După terminarea discursurilor cei prezenți au plecat într-un marș pe traseul Bulevardul Eroilor, Piata Avram Iancu, Bulevardul Dorobanților, strada Pitești, Bulevardul 21 Decembrie. Participanții au purtat pancarte cu diverse mesaje încurajatoare: „Bărbatul adevărat alege viața”, „Copiii nu sunt o alegere, ci un dar de la Dumnezeu”. La final marșului s-au reîntors în Piața Unirii, unde au primit din partea organizatorilor chestionare pe care să le completeze cu sugestiile lor legate de organizarea evenimentelor viitoare de acest gen. Cei prezenți au fost îndemnați și să facă donații la standurile special amenajate, astfel încât manifestări precum Marșul pentru Viață să mai fie posibile.

Marșul pentru, este una dintre cele mai importante inițiative civice care luptă  împotriva avortului, s-a desfășurat în  peste 138 de orașe din România și 149 de localități din Republica Moldova.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close