Este o tradiție ca an de an, în postul Nașterii Domnului, cetele de colinatori din Mitropolia Clujului să treacă pe la sediul mitropolitan pentru a-l colinda pe Înaltpreasfințitul Părinte Andrei și pentru a lua binecuvântare în prag de sărbători.

Colindătorii sunt însoțiți de preoții din localitățile lor și vin, majoritatea, îmbrăcați în costume populare.

Fiecare colidător primește din partea Înaltpreasfințitului
Părinte câte un mic dar, anul acesta pe lângă tradiționalul cozonac și paharul de vin fiert, colidătorii au primit câte o carte cu povestiri catehetice despre Nașterea Domnului, lucrare îngrijită de Arhidiaconul Claudiu Grama.

 

2În prima parte a săptămânii, la sediul Mitropolitan din Cluj au colindat grupuri de tineri din Maramureșul Voievodal și reprezentanți ai Asociației Tinerilor Creștini Ortodocși din Baia-Mare conduși de preotul Marcel Oprișan. Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andre i-a indemnat pe tineri să păstreze și să ducă mai departe generațiilor următoare credința și obiceiurile pentru care acest ținut este renumit în întreaga lume.

Grupurile de colindatori au continuat să vină, iar majoritatea lor sunt din parohii, grupuri de elevi din școli însosțitți de profesorii lor, reprezentanți ai armatei, poliției, pompierilor și ai altor instituții. Aceștia colindă pe urmă și pe Preasfințitul Părinte Vasile Someșanul care îi așteaptă sub bradul frumos împodobit și le dăruiește fiecăruia pe lângă cozonac și dulciuri și binecuvântări pentru suflet.

În seara zilei de marți, Părintele Mitropolit Andrei a fost colindat de studenții și profesorii Facultății de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, avându-l în frunte pe Pr. Univ. Dr. Vasile Stanciu, decanul instituției de învățământ.

Fiecare ceată de colindători este primită de Părintele Mitropolit care le adresează și sfaturi duhovnicești, insistând și îndemnându-i să păstreze vie tradiția colindului, ca act de mărturisire a credinței, într-o lume pusă la grele încercări.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close