În ziua de Rusalii, pe 23 iunie 2013, la orele 1700, Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Vadului, Feleacului și Clujului Vă invită la Vecernia specială a plecării genunchilor, ce se va oficia la Catedrala Mitropolitană.  

     Va urma apoi procesiunea tradițională care va pleca din fața Catedralei Mitropolitane Ortodoxe din Cluj-Napoca, va parcurge Bulevardul 21 Decembrie 1989, și, prin fața Bisericii Sfântul Mihail, se va întoarce în Piața Avram Iancu, urmând Bulevardul Eroilor.

       Ne aducem aminte în felul acesta că în anul 33, la Rusalii, mulțimile s-au adunat în piața din Ierusalim și s-au convertit la creștinism.

Se vor oficia și rugăciuni speciale pentru roadele pământului.

Vă așteptăm cu drag!

 

 

ANDREI

Arhiepiscop al Vadului, Feleacului și Clujului și

Mitropolit al Clujului, Maramureșului și Sălajului

Share This