La praznicul Bunei Vestiri din anul acesta se împlinesc trei ani de la întronizarea Înaltpreasfinţitului Părinte Andrei în scaunul de Arhiepiscop al Vadului, Feleacului şi Clujului şi Mitropolit al Clujului, Maramureşului şi Sălajului, pe 25 martie 2011, în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca.

În cei trei ani de păstorire, Înaltpreasfinţitul Părinte Andrei a desfăşurat o bogată activitate, sporind programele catehetice dedicate copiilor şi tinerilor din Arhiepiscopia Clujului, activităţile misionare, social-filantropice şi pe cele pastorale. S-au construit noi lăcaşuri de rugăciune, centre misionare pentru tineri, un nou sediu universitar pentru Facultatea de Teologie şi un centru de îngrijiri paliative. De asemenea, s-a înfiinţat un Colegiu Naţional Ortodox, unde s-au înscris copii în clasa pregătitoare, clasa I, precum și clasa a cincea.

„Dinamismul Înalt Preasfinţitului Părinte Andrei emană din dimensiunea spirituală, religioasă a vieţii cu Hristos pe care o trăieşte, din experienţa de viaţă pe care o are, din credinţa sa, pe care şi-a manifestat-o încă de copil, precum şi din receptivitatea pe care o are faţă de nevoile comunităţii clujene, ale eparhiei pe care o conduce, dar şi ale lumii în care trăim“, a declarat PS Vasile Someşeanul, vicarul Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului şi Clujului.

Evenimentele dedicate sărbătoririi hramului Mitropoliei Clujului și împlinirii a trei ani de arhipăstorire a Înaltpreasfințitului Părinte Andrei vor debuta în ajunul praznicului, prin slujba Vecerniei cu Litie, în Catedrala Mitropolitană, la care va participa și PS Iustin Sigheteanul, Arhiereu Vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului. Manifestările dedicate hramului Mitropoliei Clujului vor culmina cu oficierea Sfintei Liturghii din ziua praznicului, în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, oficiată de către IPS Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei, înconjurat de un sobor de ierarhi: Preasfinţitul Petroniu, Episcopul Sălajului, Preasfințitul Vasile Someşeanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, Preasfințitul Paisie Lugojanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, şi Preasfinţitul Iustin Sigheteanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Maramureşului şi Sătmarului. Acestora se vor adăuga și membrii Permanenței Consiliului eparhial și cei nouă protopopi ai eparhiei, precum și dascăli ai celor două instituții de învățământ teologic clujean.

Această aniversare prilejuiește atât clericilor, cât și credincioșilor din eparhia Clujului, oportunitatea de a manifesta sentimente de recunoştinţă și de mulțumire în fața lui Dumnezeu pentru acești ani de conlucrare în activitatea pastorală şi misionară a Bisericii, în spiritul unei relaţii de ascultare și comuniune, și, în consecință, și prilejul de a adresa Înaltpreasfinției Sale urări de bine și spor în activitatea duhovnicească și edilitară viitoare.

Întru mulți ani, Stăpâne!

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close