Cu o săptămână înainte de sărbătoarea Rusaliilor, biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din Zalău a fost târnosită de către Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului și de către Preasfințitul Părinte Petroniu, Chiriarhul locului. Alături de cei doi Ierarhi au slujit la acest eveniment unic în viața parohiei peste 40 de preoți și diaconi, curtea locașului de cult devenind neîncăpătoare pentru numărul mare de credincioși care au dorit să fie prezenți la sărbătoarea bisericii. După depunerea Sfintelor Moaște în piciorul Sfintei Mese și ungerea cu Sfântul și Marele Mir și stropirea cu aghiasmă, Sfânta Liturghie a fost săvârșită pe un podium amenajat în vecinătatea locașului de cult.

În cuvântul de învățătură, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei, le-a vorbit celor prezenți despre viața veșnică și despre credința cea adevărată:

Credința în viața veșnică ne-o propovăduiește Sfânta Scriptură și ne-o propovăduiește Sfinții Părinți. În Sfânta Scriptură, în multe locuri este argumentată credința în Dumnezeu. De pildă, dreptul Iov în  capitolul 12 a cărții sale, începând cu versetul 7, zice așa: Dar ia întreabă dobitoacele şi te vor învăţa, şi păsările cerului, şi te vor lămuri; Sau vorbeşte cu pământul, şi-ţi va da învăţătură şi peştii mării îţi vor istorisi cu de-amănuntul. Cine nu cunoaşte din toate acestea că mâna Domnului a făcut aceste lucruri? Sfinții Părinții ne transmit credința cea adevărată în Domnul Dumnezeu, în Domnul Iisus Hristos, și în viața veșnică. În această duminică, îi sărbătorim pe Sfinții Părinții de la Sinodul întâi Ecumenic. Ei ni-l binevestesc nouă pe Domnul Dumnezeu, credința cea adevărată, iar rezumatul credinței ni l-au lăsat în simbolul de credință, pe care îl rostim la orice Liturghie.

La final, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a oferit părintelui paroh Claudiu Nechita „Crucea Transilvană”, cea mai înaltă distincție bisericească a Mitropoliei Clujului, Maramureșului și Sălajului, iar Preasfințitul Părinte Petroniu a oferit celor doi părinți sliujitori la această biserică diplome de apreciere pentru bogata lor activitate administrativ-gospodărească, dar și pastoral misionară. Aceleași diplome au fost oferite membrilor Consiliului parohial, dar și principalilor binefăcători care au ajutat la ridicarea bisericii în cei 16 ani.

La rândul său, părintele paroh Claudiu Nechita a oferit celor doi Ierarhi câte un tablou cu portretul fiecăruia dintre aceștia.

Biserica „Pogorârea Sfântului Duh” din Zalău este o biserică nouă, piatra de temeie a acestui locaș de cult fiind sfințită în anul 2000, încă de la început lucrările fiind coordonate de către părintele Alexandru Horvat. Concomitent cu ridicarea bisericii a fost înălțată casa parohială și anexele de pe lângă locașul de cult. În urma trecerii la Domnul a părintelui paroh Alexandru Horvat, la sfârșitul lunii iulie a anului 2014, Preasfințitul Părinte Petroniu a numit ca paroh pe Preacucernicul Părinte Claudiu Nechita, apropiat colaborator al părintelui Alexandru Horvat, care alături de părintele Ioan Pop, preot coslujitor la această biserică, a dus la final lucrările la această Casă a lui Dumnezeu.

Autor: Arhid. Adrian Onica