Un spectacol caritabil în beneficiul Centrului Misionar pentru tineret din Sângeorz-Băi s-a desfășurat în seara zilei de 31 octombrie 2013, la Teatrul de vară situat pe pietonalul din Bistrița. Spectacolul intitulat “Dă Doamne la lume bine!” a debutat la ora 18 în prezența ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei și a numeroase oficialități locale și județene. Evenimentul a debutat cu o scurtă prezentare efectuată de coordonatorul proiectului, Pr. Tudor Mudure, care a expus relevanţa acestui demers, punctând totodată scopul şi finalitatea centrului- acela de a angrena tinerii în activităţi de formare, educare morală şi comunicare. Gazda spectacolului, renumitul interpret Alexandru Pugna, a coordonat şi prezentat fiecare moment al evenimentului. „Reprezentanţi marcanţi ai folclorului românesc au acceptat provocarea de a susţine acest proiect, oferindu-le tuturor celor prezenţi o seară cu o puternică încărcătură emoţională”, a declarat pr. Tudor Mudure, coordonatorul Centrului ”Preot Profesor Ioan Bunea” de la Sângeorz-Băi.
Printre artiştii prezenţi pe scenă – care nu au solicitat niciun fel de onorariu- s-au numărat: Nicolae Mureşan, Ioan Pop şi Grupul Iza, Cornelia Ardelean Archiudean,  Alexandru Pugna, Domnica Dologa, Anuţa Motofelia, Nicolae Cioancă, Ioachim Spân, Mirela Petruş, Cristina Retegan, Gavril şi Mihai Vârva. Totodată a fost prezent în premieră grupul coral al Asociaţiei Tinerilor Creştini Ortodocşi Bistriţa-Năsăud, elevi ai Liceului cu Program Sportiv Bistriţa şi ai Liceului de Muzică „Tudor Jarda”. Interpreţii au fost acompaniaţi de către orchestra ansamblului profesionist „Dor românesc” al Centrului Judeţean pentru Cultură Bistriţa-Năsăud, dirijaţi de către Anghel Urs. Încântând audienţa cu piesele folclorice autentice şi cu ritmurile maramureşene, artiştii s-au declarat primii susţinători ai acestei cauze cuprinse în proiectul centrului, insistând asupra misiunii lor şi a Bisericii de a implica tinerii în cultura folclorică şi tradiţională românească.
În încheierea spectacolului, a cărui durată a fost de 2 ore şi jumătate, Preşedintele Consiliului Judeţean, Emil Radu Moldovan, a subliniat importanţa derulării acestor proiecte precum este Centrul Misionar de la Sângeorz-Băi, exprimând devotamentul pe care locuitorii judeţului şi reprezentanții Bisericii îl au faţă de latura social-filantropică.
Binecuvântarea pentru acest eveniment a fost dată de către Înalt Preasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei, care a expus celor prezenți ceea ce Sfântul Apostol Pavel afirma: „mai fericit este a da decât a lua”. Darul este perceput aşadar ca un pas întru ajutorarea aproapelui, Părintele Mitropolit subliniind necesitatea de a dărui moral şi spiritual, prin implicarea în misiunea social-filantropică, şi prin comuniunea cu Hristos.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close