Solidari cu familiile sinistrate din Oltenia!

campanie umanitară inițiată de Patriarhia Română și Televiziunea Română

 

 

În urma inundațiilor ultimelor zile din sudul țării, Patriarhia Română și Televiziunea Română inițiază campania umanitară Solidari cu familiile sinistrate din Oltenia!, cu scopulajutorării celor afectați de  revărsarea apelor. 

Patriarhia Română îndeamnă ierarhii și preoții de la parohii și mănăstiri, mai ales din partea de sud a țarii,  ca în perioada Postului Adormirii Maicii Domnului (1-14 august 2014), unind rugăciunea cu fapta bună, să organizeze la centrele eparhiale, protoierii și mănăstiri colecte constând în produse neperisabile (ulei, zahăr, făină, orez, conserve), apă plată și minerală, produse de igienă, pături etc.

Bunurile colectate vor fi trimise la:

1.                 Centrul eparhial Craiova(Arhiepiscopia Craiovei, Str. Mitropolitul Firmilian nr. 3, Municipiul Craiova, jud. Dolj, Tel: +40-251.41.50.54,  Fax: +40-251.41.83.69, Email: consilier_social@m-ol.ro) pentru sinistrații din județul Gorj,

2.                 Centrul eparhial RâmnicuVâlcea  (Arhiepiscopia Râmnicului, Str. Argeş nr. 53, Municipiul Râmnicu Vâlcea, jud.Vâlcea, Tel: +40-250.73.11.70, Fax: +40-250.73.11.72, Email: arhiepisopia.ramnicului@gmail.com) pentru sinistrații din județul Vâlcea şi

3.                 Centrul eparhial Slatina (Episcopia Slatinei și Romanaților, Str. Frații Buzești nr. 15, Municipiul Slatina, jud. Olt, Tel:  0249.421.026,  Fax:  0349.416.861, Email: episcopiaslatinei@gmail.com) pentru sinistrații din judeţul Olt.

Produsele colectate vor fi distribuite în localitățile afectate de inundații prin intermediul consiliilor și comitetelor parohiale, sub îndrumarea preoților parohi și coordonarea centrelor eparhiale. Centrele eparhiale menționate mai sus vor raporta periodic Patriarhiei Române modul în care au fost distribuite produsele colectate.

Patriarhia Română şi Televiziunea Română îşi exprimă  speranţa că prin ajutorul oferit semenii noștri din Oltenia greu încercați de inundații să depășească momentele grele prin care trec.

BIROUL DE PRESĂ AL PATRIARHIEI ROMÂNE

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close