Miercuri, 23 aprilie 2014, Biserica Ortodoxă a făcut pomenirea Sf. Mare Muc. Gheorghe- purtătorul de biruință. Praznicul a fost serbat în toate bisericile ortodoxe prin oficierea Sfintei Liturghii. Mitropolitul Clujului a binecuvântat în această zi comunitatea parohiei Jucu de Sus. Înaltpreasfinția sa a săvârșit de dimineață Sf. Liturghie, în Biserica parohială cu hramul “Sf. Treime”.  Alături de ierarh a slujit un sobor de preoți și diaconi. După momentul citirii pericopei evanghelice, ÎPS Părinte Andrei le-a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură.
Parohia Jucu de Sus datează din anul 1900 iar Biserica parohiei din anul 1902. În 1976, locașul de cult a fost reabilitat atât în interior cât și în exterior, după cum am aflat de la pr. paroh Gheorghe Anițaș.

Slujbă Arhierească și în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca

În ziua prăznuirii Sf. Mare Muc. Gheorghe, în Catedrala Miropolitană din Cluj-Napoca Sf. Liturghie a fost oficiată de PS Vasile Someșanul. Din soborul care a slujit alături de ierarh au facut parte preoții și diaconii catedralei precum și preoți profesori ale instituțiilor teologice din municipiu.
În cuvântul duhovnicesc rostit în cadrul slujbei, Preasfinția sa a evidențiat faptul că Fiul Omului a venit în lume pentru ca noi să avem posibilitatea de a ne mântui, pentru ca noi toți să putem aduce împreună cu îngerii cântare de biruință: “Această cântare de biruință au învațat-o toți cei care au ajuns să-L cunoască și să-L iubească pe Mântuitorul nostru Iisus Hristos. Între aceștia s-a numărat și Sf. Mare Muc. Gheorghe-purtătorul de biruință”.

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close