În Duminica Sfintei Cuvioase Maria Egipteanca, 21 aprilie 2024, la Mănăstirea Rohia au fost aniversaţi 30 de ani de la hirotonirea întru arhiereu a Preasfiţitului Părinte Iustin, Episcopul Maramureşului şi Sătmarului, petrecută în acelaşi loc, în 17 aprilie 1994.

Sub protia Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, alături de Preasfinţitul Părinte Episcop Iustin au mai slujit la Sfânta Liturghie Preasfințitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului, Preasfințitul Părinte Paisie Sinaitul, Episcop-vicar patriarhal, delegat al Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, şi Preasfințitul Părinte Timotei Sătmăreanul, Arhiereu-vicar al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului.

Răspunsurile la Sfânta Liturghie au fost date de Corala „Arhanghelii” a preoţilor din Episcopia Maramureşului şi Sătmarului, dirijată de pr. lect. univ. dr. Petrică Aurelian Covaciu.

Intitulat „Iubirea de stăpânire şi iubirea de putere”, cuvântul duhovnicesc al Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Andrei despre pericopa evanghelică rostită la Sfânta Liturghie s-a referit la importanţa smerenei.

„Să învăţăm şi noi, cum i-a învăţat Domnul pe Iacov şi pe Ioan, că trebuie să ne slujim unii pe alţii, să fim smeriţi, să nu dorim mândrie neapărat, luntre şi punte, călcând în picioare peste alţii, ci să fim slujiorii tuturor”, a subliniat ierarhul.

 

La acest ceas sărbătoresc, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a transmis un mesaj de felicitare Preasfinţitului Părinte Episcop Iustin cu ocazia împlinirii a 30 de ani de la hirotonia întru Arhiereu, care a avut loc la Mănăstirea Rohia, mesaj intitulat „Preasfinţitul Părinte Iustin, Episcopul Maramureşului şi Sătmarului – un ierarh dinamic şi misionar”. În semn de preţuire, Preafercicitul Părinte Patriarh Daniel i-a oferit o cruce de binecuvântare şi un set de engolpioane lucrate la Atelierele Patriarhiei Române.

Un cuvânt de felicitare a adresat Preasfinţitului Părinte Episcop Iustin şi Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Andrei al Clujului, Maramureşului şi Sălajului, intitulat „Episcopul Iustin – ctitor de suflete, de aşezăminte sfinte, de şcoli, de mănăstiri şi de biserici”. Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Andrei i-a oferit Preasfinţitului Părinte Episcop Iustin o icoană cu „Înălţarea Sfintei Cruci” şi un coş cu flori.

 

Preasfinţitul Părinte Arhiereu-vicar Timotei Sătmăreanul a prezentat credincioşilor două volume apărute în aceste zile: „Sfântul Ioan Botezătorul: mărturie evenghelică şi mesianism iudaic”, apărută la Editura Episcopiei Maramureşului şi Sătmarului, ediţia a III-a revizuită, şi cartea „Evanghelia harului şi adevărului mântuitor”, care cuprinde predicile la duminicile de peste an, un volum de peste 500 de pagini apărut la „Lumea Credinţei” şi Editura Episcopiei Ortodoxe a Maramureşului şi Sătmarului.

Preasfinţitul Părinte Episcop Iustin a adresat cuvinte de mulţumire Preafericitului Părinte Patriarh Daniel pentru cuvântul transmis, precum şi celorlalţi ierarhi prezenţi, preoţilor, oficialităţilor, credincioşilor care i-au adresat felicitări cu ocazia împlinirii celor 30 de ani de la hirotonia întru arhiereu.

Mai multe fotografii AICI

Autor: Andrei Fărcaș / Revista „Graiul Bisericii Noastre”

Foto credit: Marius Romilă

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close