În perioada 25 – 28 noiembrie 2023, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, este prezent, la invitația Preasfințitului Părinte Macarie, în Episcopia Ortodoxă Română a Europei de Nord, cu prilejul evenimentelor organizate în cinstea Sfântului Apostol Andrei, ocrotitorul României și al acestei eparhii, precum și în contextul aniversării a 15 ani de la înființarea eparhiei.

Luni, 27 noiembrie, Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord, împreună cu Preasfințiții Părinți Benedict Bistrițeanul și Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, înconjurați de un sobor de preoți și diaconi, au săvârșit Sfânta Liturghie Arhierească în Biserica românească din lemn, cu hramul „Sfinții Martiri și Mărturisitori Năsăudeni”, din orașul Sölvesborg, situat în partea de sud-est a Regatului Suediei.

Cu acest prilej, credincioșii prezenți s-au putut închina la racla cu moaștele Sfinților Cuvioși Sila, Paisie și Natan – nevoitori la Mănăstirea Sihăstria Putnei în secolul al XVIII-lea – , adusă special pentru acest eveniment, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților, de o delegație din Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, condusă de Preasfințitul Părinte Damaschin Dorneanul.

 

Zilele hramului

Marți, 28 noiembrie, cei trei ierarhi vor oficia Sfânta Liturghie Arhierească, începând cu ora 09.30, în Biserica românească Paraclis Episcopal din orașul suedez Göteborg (Matteus Kapelle Västraberravnings-platsen, Sannaplan 3, Göteborg), iar seara, începând cu ora 18.00, se va săvârși Taina Sfântului Maslu, în acest Sfânt Lăcaș.

Miercuri-joi, 29 -30 noiembrie, și vineri, 1 decembrie, racla cu Moaștele Sfinților Sihaștri Putneni va poposi în mijlocul comunității euharistice din orașul Jönköping, unde, în Sfântul Lăcaș de închinare (Ceciliakyrka, Ebba Ramsays väg 20, Jönköping) se va săvârși, începând cu ora 09.30, Sfânta Liturghie Arhierească.

Bogatele manifestări duhovnicești din Regatul Suediei se vor încheia în capitală, unde va fi prăznuit Sfântul Apostol Andrei, Ocrotitorul Episcopiei Ortodoxe Române a Europei de Nord și al Paraclisului Centrului Episcopal din Stockholm. (Hässlingbyvägen 7, 137 95 Österhaninge – Stockholm). Slujba Privegherii va avea loc în seara zilei de miercuri, începând cu ora 18.00, iar a doua zi va fi săvârșită Sfânta Liturghie Arhierească, începând cu ora 09.30. Vineri, 1 decembrie 2023, de Ziua Națională a României, va fi săvârșită, începând cu ora 08.00, Sfânta Liturghie Arhierească cu Slujba Tedeumului.

Mai multe fotografii AICI

Sursă text și foto: Episcopia Europei de Nord / Facebook

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close