După Evanghelia a cincea, care relatează cererea mulțimilor în fața lui Pilat de a-L răstigni pe Iisus și de a-l elibera pe tâlharul Baraba, ÎPS Andrei, a luat pe umeri crucea din partea de răsărit a Sfintei Mese și purtând-o a dus-o în mijlocul Bisericii. Mitropolitul Andrei împreună cu tot soborul preoțesc s-au închinat în fața Crucii Mântuitorului, care a rămas după aceasta, în afara Altarului, pentru ca și credincioșii să se poată închina. Apoi s-a continuat citirea Evangheliilor.
La finalul slujbei, ÎPS Andrei, le-a adresat credincioșilor prezenți un cuvânt duhovnicesc despre slujba Deniei săvârșită în Joia Mare: ” Am participat împreună la această slujbă a patimilor Domnului nostru Iisus Hristos.  Slujbă solemnă și tristă. În Sfânta și Marea Vineri se prăznuiesc sfintele, mântuitoarele și înfricoșătoarele patimi ale Domnului nostru Iisus Hristos”.
Și PS Vasile Someșanul a săvârșit Denia celor 12 Evanghelii în această seară. Episcopul Vicar al Arhiepiscopiei Clujului a oficiat de la ora 18 slujba Deniei în mijlocul credincioșilor din Parohia cu hramul “Schimbarea la Față” din Cluj-Napoca. Ierarhul a fost înconjurat de un sobor de preoți si diaconi. După Denia celor 12 Evanghelii, PS Vasile le-a transmis credincioșilor un cuvânt despre iubirea lui Dumnezeu, și jertfa pe care Iisus Hristos a îndurat-o  pentru mântuirea noastră.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close