Credincioșii prezenți la Sfânta Liturghie oficiată în Duminica a VII-a după Paști, în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, s-au bucurat de prezența Preasfințitului Vasile Someșanul. Ierarhul a oficiat slujba în sobor de preoți și diaconi și le-a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură.

Preasfinția Sa a vorbit despre nevoia permanentă de apropiere a omului de Dumnezeu: „Omul simte în mintea, în voința lui, înstrăinarea de Dumnezeu pe care o poate aduce păcatul, simte mereu dorința de a-L cunoaște pe Dumnezeu, de a se apropia din nou de Dumnezeu. Prin Evanghelia de astăzi, Mântuitorul le spune ucenicilor Săi și nouă tuturor, care mai mult sau mai puțin suntem interesați de viața cea veșnică: Viața veșnică este să te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe Iisus Hristos pe care Tu L-ai trimis (Ioan 17, 3)”.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close