Credincioșii prezenți la Sfânta Liturghie oficiată în Duminica a VII-a după Paști, în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, s-au bucurat de prezența Preasfințitului Vasile Someșanul. Ierarhul a oficiat slujba în sobor de preoți și diaconi și le-a adresat celor prezenți un cuvânt de învățătură.

Preasfinția Sa a vorbit despre nevoia permanentă de apropiere a omului de Dumnezeu: „Omul simte în mintea, în voința lui, înstrăinarea de Dumnezeu pe care o poate aduce păcatul, simte mereu dorința de a-L cunoaște pe Dumnezeu, de a se apropia din nou de Dumnezeu. Prin Evanghelia de astăzi, Mântuitorul le spune ucenicilor Săi și nouă tuturor, care mai mult sau mai puțin suntem interesați de viața cea veșnică: Viața veșnică este să te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat și pe Iisus Hristos pe care Tu L-ai trimis (Ioan 17, 3)”.

 

Din aceeași categorie

Share This