Episcopia Maramureșului și Sătmarului a fost gaza în acest an a întâlnirii stareţilor, stareţelor şi duhovnicilor din mănăstirile Mitropoliei Clujului, Maramureșului și Sălajului. Lucrările sinaxei mitropolitane au fost conduse de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului și au avut loc la Mănăstirea „Naşterea Sfântului Ioan Botezătorul” din localitatea Scărişoara Nouă, județul Satu-Mare.

Marți seara, 18 octombrie 2016, a avut loc ședința Sinodul Mitropolitan, unde cei trei ierarhi ai Mitropoliei Clujului, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Preasfințitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului și Preasfințitul Iustin Maramureșanul, au discutat despre diversele hotărâri ale Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române cu privire la viața bisericească din Patriarhia Română, ce trebuiesc aplicate la nivelul fiecărei eparhii. De asemenea, au fost  dezbătute o serie de aspecte referitoare la intensificarea activității pastoral-misionare în eparhiile componente ale Mitropoliei Clujului.

A doua zi dimineața, miercuri 19 octombrie 2016, s-a oficiat Sfânta Liturghie de către Înaltpreasfințitul Părinte Andrei având coslujitori 12 dintre stareții și duhovnicii din Mitropolia Clujului, precum și diaconi din cele trei Eparhii.  La slujbă, care a avut loc în demisolul bisericii noi, au asistat Preasfințitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului și Preasfințitul Iustin, episcop vicar al Maramureșului și Sătmarului precum și stareți, duhovnici și starețe din toată Mitropolia Clujului.

 

Lucrările Sinaxei s-au desfășurat în Sala de Conferinţe „Sf. Ap. Andrei” a Mănăstirii Scărişoara, începând cu ora 10.30 și au fost prezidate de Înaltpreafințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

După cuvântul de bun venit al Preasfințitului Părinte Iustin, gazada întâlnirii, a fost susținută o prelegere pe tema „Locul și importanța monahismului în comunitatea eclesială și aportul la misiunea Bisericii în lume” de către Arhim. Paisie Cinar, duhovnic al Mânăstirii „Soborul Sfinților 12 Apostoli” de la Mănăstirea Bârsana.

Lucrarea monahismului este cea a Bisericii, cea a lui Hristos în lume: mântuirea și sfințirea, de aceea monahismul contribuie la sporirea, întărirea și zidirea întregului corp eclezial spre preamărirea lui Dumnezeu (Ef. 4,12). Mai mult, astăzi când asistăm cu toții la momente de dezorientare spirituală, monahismul românesc vine și ne reamintește cu vocea tradiției și a istoriei că singurul lucru cu adevărat bun ce ne înnobilează, este viața în Hristos trăită cu scopul dobândirii împărăției lui Dumnezeu.

După aceea, fost aduse la cunoştintă ultimele hotarâri ale Sfântului Sinod în ceea ce priveşte buna rânduială şi disciplină a vieţii monahale, iar participanții au avut ocazia de a adresa întrebări celor trei ierarhi și de a dezbate împreună teme de actualitate din viața bisericească și monahală. Acestea au făcut referire la prezența credincioșilor la slujbele mănăstirești, importanța citirii Sfintei Scripturi și la acțiuni misionare și filantropice în rândul semenilor.

Ostașii cei mai bătăioși, cei mai râvnitori împotriva secularizării sunt monahii

Întâlnirile monahale la nivel mitropolitan au loc, potrivit statutului de organizare al Bisericii Ortodoxe Române, odată la trei ani. La nivelul Mitropoliei Clujului în cei 11 ani de la înființare, au avut loc 4 asemenea întâlniri, cea din anul 2013 a fost organizată la Mănăstirea Nicula din Arhiepiscopia Clujului.

Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului la finalul întâlnirii a subliniat rolul pe care îl au monahii în lumea nouă, tot mai secularizată.

Din păcate secularizarea face pași înainte și atunci noi ne încăpățânăm să ne luptăm cu ea, ostașii cei mai bătăioși, cei mai râvnitori împotriva acestui curent fiind monahii. Împotriva celor mai mari trei patimi ale omenirii, călugărul luptă cu votul sărăciei, cu votul ascultării și cu cel al fecioriei.

 

Preasfințitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului a subliniat importanța organizării și participării la asemena întâlniri unde cei prezenți primesc încurajări și sfaturi pentru a putea răzbi în lumea de astăzi.

Este o zi specială pentru stareții, starețele, duhovnicii dar și pentru ierarhii celor trei Eparhii din Mitropolie. Ne întâlnim pentru a discuta problemele cu care ne confruntăm, am ascultat un referat susținut de arhim. Paisie. Ne bucurăm să fim împreună, să primim  și să ne dăm curaj unii altora, în aceste zile cu multe provocări din partea societății.

 

Întâlnirea a avut loc în Episcopia Maramureșului și Sătmarului la cea mai vestică mănăstirea ortodoxă românească. Mănăstirea se află la mai puţin de 20 km de Carei, în apropierea localităţii Scărişoara Nouă, judeţul Satu Mare şi la numai 3 km de linia de frontieră care desparte România de Ungaria. Preasfințitul Iustin Sigheteanul, Episcop Vicar al Maramureșului, gazda sinaxei din 2016, a precizat că asemenea întâlniri au loc pentru a consolida viața monahală din mănăstirile Mitropoliei.

Pentru ca viața duhovnicească, socială și pastorală, viața liturgică, respectarea regulamentelor monahale să se poată face cu mai multă acuratețe, s-a hotărât ca aceste sinaxe să aibă loc. Mai ales pentru ca monahii, stareții și starețele să fie ajutați în munca lor de păstorire a așezămintelor noastre monahale, de către ierarhii care îi păstoresc, și să îi ajute să consolideze viața monahală a mănăstirilor pe care le conduc.

 

78 de aşezăminte monahale cu peste 450 de monahi, în Mitropolia Clujului

Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului are trei eparhii: Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, Episcopia Sălajului și Episcopia Maramureșului și Sătmarului, având 78 de aşezăminte monahale cu peste 450 de viețuitori.

Arhim. Dumitru Cobzaru, exarhul Mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului, a precizat rolul important pe care îl au aceste întâlniri pentru formarea și buna rânduială a obștilor monahale.

Majoritatea mănăstirilor de pe cuprinsul Mitropoliei Clujului s-au născut de la firul ierbii, așadar sunt foarte multe probleme de ordin administrativ de discutat la aceste întâlniri. Mai toate aceste așezăminte sunt în construcție iar părinții și maicile se confruntă cu multe probleme, și este bine ca experiența unuia să folosească celuilalt. S-au discutat și probleme duhovnicești pentru că obștile sunt în continuă formare, experiența părinților și maicilor mai în vârstă sunt de folos celor care au obști tinere sau chiar stareți și starețe mai tineri.

 

Exarhul Mănăstirilor din Episcopia Maramureșului și stareț al Mănăstirii „Nașterea Sf. Ioan Botezătorul” din localitatea Scărișoara Nouă, Arhim. Timotei Bel a mulțumit tuturor ierahilor, monahilor și monahiilor pentru cinstea de a vizita Episcopia Maramureșului și Mănăstirea de pe graniţa cu Ungaria.

Regulamentul de funcționare a monahismului aprobat de Sinodul Bisericii Ortodoxe Române stipulează că măcar odată la trei ani să aibă loc sinaxa monahală pe Mitropolie. Astăzi, cu binecuvântarea lui Dumnezeu, am avut cinstea ca aici, la granița cea mai de vest a țării, să aibă loc sinaxa monahală din acest an sub președenția Înaltpreasfințitului Andrei, mitropolitul nostru și cu participarea Preasfințitului Petroniu și a Preasfințitului Iustin. Mulțumim lui Dumnezeu pentru cinstea pe care ne-au făcut-o ierahii, monahii și monahiile care ne-au vizitat în aceste zile.

 

Următoarea sinaxă monahală mitropolitană va avea loc în anul 2019.

Mai multe poze de la SINAXA MITROPOLITANĂ aici:

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close