Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului a avut loc marți, 10 iunie 2014, la Mănăstirea Piatra Craiului Sinaxa stareților, starețelor și duhovnicilor de mănăstiri din Arhiepiscopia Clujului.

Întâlnirea a debutat la ora 8:00 cu oficierea Sfintei Liturghii în paraclisul mănăstirii cu hramul „Sfântul Ioan Iacob Hozevitul”. Apoi de la ora 10:00 a fost deschisă sinaxa propriu-zisă, prezidată de Înaltpreasfințitul Arhiepiscop și Mitropolit Andrei.

În cadrul acestei sesiuni a fost abordată tema: Martiriul de la împărăția basileilor la împărăția monahilor. Subiectul a fost tratat într-o conferință susținută de Pr. Dan Popovici de la Mănăstirea Someșul Cald. Au fost discutate totodată și problemele duhovnicești și administrative ale mănăstirilor din cadrul Arhiepiscopiei Clujului.

Cum s-a desfășurat sinaxa aflăm de la exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului, pr. Arhimandrit, Dumitru Cobzaru: „Pe parcursul sinaxei stareții și starețele, precum și preoții duhovnici prezenți la ședință au intervenit cu privire la tema abordată, făcând în același timp referire la martiriul Sfinților Brâncoveni în comparație cu monahii care trăiesc o stare permanentă de martiriu, aceasta fiind opțiunea și trăirea monahală. În același timp s-au discutat mai multe probleme administrative și probleme duhovnicești care îi preocupă pe toți părinții și pe maicile ce trăiesc în mănăstirile de pe cuprinsul Eparhiei noastre. Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei ne-a împărtășit din experiența personală și ne-a spus câteva lucruri care sunt foarte importante pentru viața monahală de astăzi, legat de martiriul monahilor și de viața pragmatică din mănăstiri care se împarte între muncă și rugăciune. La final gazda acestei sinaxe, Pr. Antonie Flore ne-a povestit din experiența sfinției sale, pentru că pe lângă martiriul care îl definește pe monah, mai există o coordonată ceea a misiunii, pentru că monahismul din Ardeal este misionar, drept dovado părintele Antonie a reușit în 10 ani, de când este starețul mănăstirii, să construiască un așezământ monahal în formă de cetate, are o biserică în construcție, toate acestea a mărturisit că a reușit să le facă făcând misiune printre credincioșii din apropiere, dar și din alte zone ale țării. Așadar monahismul presupune și această jertfă a misiunii pe care trebuie să o facem printre credincioșii noștri”. 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close