Marți, 18 decembrie 2018, la Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului de la Nicula, au avut loc lucrările sinaxei starețelor, stareților și a duhovnicilor din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului.

În deschiderea evenimentului, începând cu ora 8:00, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a oficiat Sfânta Liturghie în biserica mare a mănăstirii, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în frunte cu arhim. Dumitru Cobzaru, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Clujului.

În cadrul Sfintei Liturghii, Părintele Mitropolit a ținut un cuvânt de învățătură, în care a vorbit despre rugăciune.

Răspunsurile liturgice au fost date de un grup de studenți de la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca.

De la ora 10:00 a fost deschisă sinaxa, în cadrul Centrului de Conferințe și Studii Patristice „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare”. Întâlnirea a avut ca temă „Contribuția monahilor la înfăptuirea Marii Uniri”, fiind prezidată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei.

Astfel, Părintele Mitropolit Andrei a adresat celor prezenți un cuvânt duhovnicesc, iar apoi, părintele ierom. Luca Gheberta, starețul Mănăstirii Pantocrator din Beclean, a susținut o amplă prelegere, care a avut ca temă „Biserica și Marea Unire. Contribuția monahismului românesc la înfăptuirea statului național unitar român.”.

De asemenea, Părintele arhimandrit Dumitru Cobzaru, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, a făcut câteva anunțuri administrative și a adresat un gând bun.

La finalul prelegerii, mai mulți participanți au luat cuvântul cu privire la tema anunțată.

Album foto în curs de actualizare…