În seria de manifestări cultural-religioase prilejuite de Centenarul Eparhiei, Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului a organizat marți, 28 septembrie 2021, un simpozion omagial, în cinstea Episcopului Nicolae Ivan, cu prilejul împlinirii a 100 de ani de la alegerea ierarhului ca prim întâistătător al reînființatei Eparhii a Clujului, de obârșie ștefaniană.

Evenimentul a debutat în Capela Facultății de Teologie Ortodoxă, din Campusul Universitar „Nicolae Ivan”, unde, de la ora 10:00, Preasfințitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului, a oficiat o slujbă de Te Deum, în prezența Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, a Preasfințitului Părinte Benedict Bistrițeanul, precum și a altor invitați de seamă.

Apoi, în aula facultății, s-au desfășurat lucrările simpozionului „100 de ani de la alegerea Episcopului Nicolae Ivan”.

Personalitatea ierarhului și realizările impresionante atinse pe parcursul vieţii au fost evocate de:

 

În cadrul evenimentului comemorativ a fost lansat și prezentat volumul „Centenarul Eparhiei Vadului, Feleacului și Clujului”, apărut la Editura Renașterea, fiind îngrijit de vicarul eparhial și consilierul cultural al Arhiepiscopiei Clujului, preotul Iustin Tira și preotul Cornel Coprean.

„Pe lângă textele semnate de ierarhi, istorici sau preoți, care rememorează evenimentele istorice de acum un secol, dar pun în lumină și realizările Episcopului Nicolae Ivan, volumul mai cuprinde o parte din cuvântările acestuia și o secțiune cu fotografii”, a spus pr. Cornel Coprean, cel care a moderat întregul eveniment.

De asemenea, Corul de Cameră „Psalmodia Transylvanica” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca, dirijat de pr. prof. univ. dr. Vasile Stanciu, directorul Școlii Doctorale „Isidor Todoran”, a susținut trei momente muzicale. Repertoriul a fost compus din „Graiurile mele” de Alexandru Delcea, „Răsunet de la Crișana” de Ion Vidu și „Lino, Leano” de Nicolae Ursu.

La finalul evenimentului, câțiva invitați, printre care se numără inspectorul școlar general al județului Cluj, prof. Marinela Marc, pr. prof. Vasile Stanciu, pr. Nicolae Feier și actorul Dorel Vișan, au rostit alocuțiuni.

 

Scurt istoric

Episcopul Nicolae Ivan (17 mai 1855 – 3 februarie 1936) este reîntemeietorul Eparhiei Clujului (de obârșie ștefaniană) care a păstorit cu un neîntrecut har de ctitor. Acesta a lăsat posterităţii Catedrala din inima orașului, Reşedinţa eparhială, prima Academie Teologică, Revista Renaşterea și multe altele, dar, nu în ultimul rând, acesta a dus la împlinirea unui vis de veacuri al românilor ortodocşi ardeleni, care şi-au dorit un ierarh al lor în metropola Transilvaniei.

„La data de 28 septembrie 2021 s-au împlinit o sută de ani de la alegerea celui dintâi episcop al reînființatei Eparhii a Vadului, Feleacului și Clujului, în persoana arhimandritului Nicolae Ivan. Momentul alegerii a reprezentat pasul final în procesul de întemeiere a Eparhiei Clujului, desfășurat între toamnele anilor 1919-1921. Cele trei mari etape ale acestui parcurs de doi ani au fost: 1) înființarea Consistoriului Ortodox de la Cluj, de către Congresul Național Bisericesc din Transilvania (septembrie 1919); 2) (re)înființarea Episcopiei Vadului, Feleacului și Clujului, conform legilor statului român, de către Parlamentul României (29 martie și 22 iunie) și sanționarea de către Regele Ferdinand I al României (18 iulie 1921); 3) alegerea de către sinodul electoral (15/28 septembrie 1921), hirotonia în treapta arhierească (21 noiembrie/4 decembrie 1921), aprobarea și învestirea de către rege (25 noiembrie/8 decembrie 1921) și instalarea în scaunul eparhial clujean (6/19 decembrie 1921) a primului episcop  – Nicolae Ivan.”, consemnează istoricul dr. Mircea Gheorghe Abrudan. Citește mai multe despre Alegerea primului episcop al Eparhiei Ortodoxe Române a Vadului, Feleacului și Clujului. Procesul verbal al sinodului electoral. Restituiri la centenar (IV).

Mai multe fotografii AICI 

Text și foto: Darius Echim / Mitropolia Clujului

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close