În duminica a 20-a după Rusalii, 19 octombrie 2014, a avut loc sfințirea Bisericii cu hramul „Sfâmta Cuvioasă Parascheva” a parohiei Surduc din Protopopiatul Turda. Târnosirea a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, în prezența unui sobor de preoți și a numeroși localnici și credincioși veniți din satele alăturate. Ritualul specific al sfințirii noului locaș de cult a fost urmat de Sfânta Liturghie, săvârșită pe un podium special amenajat în vecinătatea bisericii.

„Nu moartea are ultimul cuvânt, ci viața”

Prin minunea relatată în Evanghelia de astăzi, a Învierii fiului văduvei din Nain, Mântuitorului vrea să ne arate că nu moartea are ultimul cuvânt, ci viața, a spus Mitropolitul Clujului, în cuvântul de învățătură adresat celor prezenți: „E o avanpremieră a ceea ce se va întâmpla odată cu noi cu toți. Va veni ceasul când Domnul Hristos se va întoarce și noi toți vom învia, numai că vom sta în fața Lui, la judecată. Domnul Iisus Hristos, prin această minune a învierii fiului văduvei din Nain, vrea să ne demonstreze nouă că nu moartea, ci viața își are ultimul cuvânt”.

E important ca oamenii să fie aproape de biserică

La finalul slujbelor, Mitropolitul Clujului a vorbit despre importanța ctitoriilor de biserici și a preocupărilor spirituale în rândul oamenilor: „Vrednici sunteți cu toții și puteți fi mândri de realizarea pe care ați făcut-o. E adevărat că în lumea post-modernă în care trăim noi se comentează, mai ales de către cei ce locuiesc în țările apusene, că nu e vremea ridicărilor de biserici. Eu zic că este vremea ridicărilor de biserici, pentru că dacă merg lucrurile anapoda, merg pentru că nu sunt destule preocupări spirituale. Noi în România avem această mângâiere că bisericile noastre sunt pline, deși este adevărat că procentul celor care merg duminică de duminică la biserică nu este foarte mare. Și-atunci noi cei ce suntem prezenți aici ne facem apostolii acestui punct de vedere, să-i determinăm pe semenii noștri să fie aproape de biserică și să participe la slujbele bisericii”.

Distincții, la final de ctitorie

Cu ocazia sfințirii noii bisericii a Parohiei Surduc, cei care au ajutat la ridicarea noului locaș de cult au fost distinși cu diplome de aleasă cinstire. Părintele paroh Radu Roșu a primit cu această ocazie distincția de iconom stavrofor, iar părintele Mihai Seman, cel care a început construcția acestui locaș de cult, a primit brâul roșu.

Construcția Bisericii cu hramul „Sfânta Cuvioasă Parascheva” din localitatea Surduc a început în anul 1999. În localitate mai există o Biserica veche, din lemn, ocrotită de „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”, care datează din 1758. Aceasta se află pe noua listă a monumentelor istorice și a celor de patrimoniu.  

 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close