Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei a sfințit sâmbătă, 12 iulie 2014, monumentul eroilor din localitatea clujeană Corușu.

Amplasat în fața bisericii, monumentul a fost ridicat în cinstea celor care și-au jertfit viața pe câmpurile de luptă în cele două războaie mondiale. Slujba de sfințire a avut loc după Sfânta Liturghie ce a fost oficiată de la ora 10 în biserica parohială cu hramul „Pogorârea Sfântului Duh”. A slujit alături de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei un sobor de 16 preoți din parohiile din zonă și Părintele protopop de Cluj I, Ioan Jeler.

La finalul slujbei Înaltpreasfinția Sa l-a ridicat pe Părintele Alexandru Ciceu la rangul de iconom stavrofor și a oferit diplome de aleasă cinstire celor care s-au implicat în realizarea monumentului eroilor. Au participat la Liturghia Arhierească, dar și la sfințirea monumentului eroilor zeci de credincioși din localitățile învecinate, precum și autorități locale și județene precum prefectul județului Cluj, Gheorghe Vușcan, vicepreședintele Consiliului Județean, Ioan Oleleu și primarul comunei Baciu Ioan Mureșan.

Ceremonia s-a încheiat cu depunerea de coroane de flori, din partea autorităților și a tuturor celor prezenți, la monumentul eroilor de lângă biserica parohială din localitatea Corușu.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close