Biserica Mănăstirii „Izvorul Tămăduirii” și „Sfinții Martiri Năsăudeni”,din Salva, din Țara Năsăudului, a fost sfinţită în ziua de 10 mai 2013, de către ÎPS Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei. Slujba de Târnosire a noului lăcaş de cult a început în jurul orei 8:45, iar alături de ÎPS Andrei au slujit ÎPS Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale şi Meridionale, PS Siluan, Episcopul Eparhiei Ortodoxe Române a Ungariei, PS Macarie, Episcopul Europei de Nord, PS Vasile Someşanul, precum şi un sobor numeros de preoţi şi diaconi. În cadrul slujbei de binecuvântare a bisericii, cu hramul „Izvorul Tămăduirii” și „Sfinții Martiri Năsăudeni”, ierarhii şi întreg soborul preoţesc au înconjurat lăcaşul, ungând cu mir şi stropind cu apă sfinţită biserica în cele patru puncte cardinale. Apoi au intrat în Altar, unde au oficiat slujba de Târnosire, în cadrul căreia au pus Sfinte Moaşte în Masa Altarului, iar apoi au uns Masa cu mir şi au îmbrăcat-o cu acoperămintele specifice. La finalul slujbei de sfinţire, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, ÎPS Andrei, a adresat un cuvânt despre acest important moment: „Ziua Izvorului Tămăduirii din anul 2013 rămâne scrisă cu litere de aur în cronica spiritualităţii noastre transilvănene. Pentru că după ani de trudă, această ctitorie, pentru veşnicie s-a sfinţit”.
Programul a continuat cu oficierea Sfintei Liturghii de către ÎPS Andrei alături de întreg soborul de ierarhi, preoţi şi diaconi, în altarul de vară situat în incinta Mănăstirii. După citirea Sfintei Evanghelii, ÎPS Iosif, Mitropolitul Europei Occidentale şi Meridionale, a adresat înaltelor personalităţi bisericeşti, oficialităţilor şi credincioşilor prezenţi un cuvânt de învățătură despre sărbătoarea Izvorului Tămăduirii.
După cuvântul ÎPS Iosif a continuat oficierea Sfintei Liturghii la care au luat parte: Preşedintele României, Traian Băsescu, Miniştrii şi Parlamentari ai României, Prefectul Judeţului Bistriţa-Năsăud, membrii ai Consiliului Judeţean şi Local, primarul Comunei Salva şi mii de pelerini.
La finalul slujbei, Mitropolitul Andrei a dat citire cuvântului PF Patriarh Daniel, transmis de Preafericirea Sa la acest moment de sărbătoare celebrat la Mănăstirea Salva. În cuvântul său, PF Patriarh Daniel, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Române, şi-a arătat regretul că nu a putut lua parte la acest moment de sfinţire a bisericii Mănăstirii din Salva, dar şi admiraţia faţă de toate eforturile care au fost depuse pentru construirea unei ctitorii, precum cea de la Salva.
În continuare, Mitropolitul Andrei, a înmânat darurile trimise de PF Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române: Eclesiarhului Catedralei Mitropolitane, Părintelui Arhim. Teofil Roman, fostul duhovnic al mănăstirii, i s-a înmânat Crucea Patriarhală, Maicii Stareţe, Stavroforei Emanuela Moisa, i s-a oferit Ordinul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”, duhovnicului Mănăstirii Salva, Părintelui Protosinghel Teofan Timiș, i s-a oferit Ordinul „Sfântului Ştefan cel Mare”, Deputatului Ioan Oltean şi Preşedintelui Consiliului Judeţean, Radu Moldovan, li s-au oferit de asemenea Ordinul „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena”.
ÎPS Arhiepiscop şi Mitropolit Andrei a oferit o serie de distincţii din partea Arhiepiscopiei: Preotul Paroh al comunei Salva, Dumitru Moraru, a primit „Crucea Transilvană”. De asemenea, ÎPS Andrei a înmânat „Crucea Transilvană” domnului Primar al Comunei Salva, Onul Gheroghe, şi doamnei Varvara Cotuţiu, cea care a donat terenul pe care este construită în prezent Mănăstirea.
În final, ÎPS Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureşului şi Sălajului, a oferit diplome de aleasă cinstire celor care au ajutat la construcţia acestui aşezământ monahal.
Maica Stareţă, Stavrofora Emanuela Moisa, a adus calde mulţumiri tuturor celor prezenţi, mărturisindu-și recunoștința în fața Bunului Dumnezeu: „Ceea ce ochii noștri văd astăzi aici trebuie să vă mărturisim că este o mare minune a Bunului și Marelui Dumnezeu, deoarece acum câțiva ani acest loc era aproape un loc pustiu, locuit doar de o văduvă săracă, doamna Varvara, iar astăzi a devenit un colțișor de rai. Deoarece în primăvara anului 1994, pe frumoasele coline ale țării Năsăudului, Dumnezeu a binecuvântat zidirea unei Mănăstiri, cea mai frumoasă podoabă pentru credincioșii Comunei Salva”.
Mănăstirea „Izvorul Tămăduirii” din Salva a fost înființată în 1994, cu binecuvântarea Mitropolitului de pioasă amintire Bartolomeu Anania.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close