Demisolul Bisericii „Învierea Domnului” din cartierul clujean Zorilor a fost sfințit sâmbătă, 6 decembrie 2014, de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, în prezența unui sobor de preoți și a numeroși credincioși. Slujba a debutat la ora 18:00 și s-a finalizat cu un parastas oficiat în cinstea ctitorilor acestui locaș de cult. Cu prilejul acestui eveniment, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei a felicitat comunitatea parohială pentru frumusețea arhitecturală a acestui locaș de cult și a vorbit despre importanța ctitoririi de așezăminte religioase.

Potrivit părintelui paroh Coriolan Dura, lucrările la demisol au început în anul 2012.

Biserică în stil bizantin, în cartierul clujean Zorilor       

Biserica „Învierea Domnului” a fost proiectată dupa vechile basilici bizantine, ne-a spus arhitectul Călin Chifăr: „Demisolul este conceput în forma unei bazilici cu cupolă. Este un spațiu foarte complex pentru că toate zonele sunt boltite, sunt folosite foarte multe tipuri de boltă. Aș mai face referire la elementele care pun în evidență atât arhitectura cât și pictura și mă refer aici la lumini. Vor fi niște policandre tratate mai special, astfel încât să se încadreze în spațiul interior și care vor aminti întrucâtva de modul de iluminare al Bisericii „Sfânta Sofia”.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close