Credincioșii din Municipiul Dej s-au bucurut marți, 25 aprilie 2017, de prezența în mijlocul lor a Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul și Mitropolitul Clujului. Ierarhul a fost invitat de comunitatea parohiei „Sfântul Apostol Andrei” pentru a le binecuvânta clopotele nou achizitionate, pentru a înfrumuseța lăcașul de cult. Cu această ocazie a fost pusă și piatra de temelie pentru casa parohială, ce va fi amplasată în apropierea bisericii.

Parohia ,,Sfântul Andrei” din Municipiul Dej este păstorită de părintele Silviu Pop, și a fost înființată în anul 2011. În acest moment biserica este pregătită pentru a fi pictată iar slujbele se oficiază la subsolul bisericii.