În Duminica a 24-a după Rusalii, 29 octombrie 2023, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Vadului, Feleacului și Clujului, s-a aflat în mijlocul comunității din Dealu Negru, județul Cluj, cu prilejul sfințirii clopotelor noii biserici din sat.

De la ora 16:00, la Altarul de vară din proximitatea lăcașului de cult, înconjurat de un sobor de clerici, Preasfinția Sa a oficiat slujba de sfințire a celor două clopote și le-a adresat credincioșilor prezenți un cuvânt de învățătură.

Din sobor au făcut parte: vicarul administrativ al Arhiepiscopiei Clujului – preotul Dumitru Boca, protopopul de Huedin – preotul Dan Ionuț Lupuțan, secretarul de cabinet al ierarhului – arhidiaconul Sergiu-Iustin Pop, preotul paroh Vicențiu Vamoș, precum și alți preoți invitați.

Din încredințarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Andrei, Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul a oferit diplome de aleasă cinstire celor ce au ajutat la achiziționarea clopotelor.

În prezent, noua biserică din Dealu Negru este pregătită pentru a fi pictată. Vechea biserică a fost distrusă de un incendiu, în data de 26 iunie 2012, arzând în întregime.

Localitatea Dealu Negru, cunoscută și sub denumirea de „Finciu-Pădure”, este filie a Parohiei Finciu, Protopopiatul Huedin, fiind păstorite de preotul Vicențiu Vamoș.

Autor: Darius Echim / Mitropolia Clujului

Foto credit: Ionuț Chifa / Mitropolia Clujului

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close