Începând de vineri, 15 iulie 2016, Sfinții Martiri Năsăudeni sunt protectorii Batalionul 405 Sprijin Logistic „Năsăud”.

Cu acest prilej, Înaltpreasfinţitul Andrei,  Mitropolitul Clujului a oficiat o slujbă de Te-Deum și a sfințit noile fanioane ale Batalionul 405 Sprijin Logistic „Năsăud” din cadrul Brigăzii 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan”.

Evenimentul, care s-a desfășurat vineri, 15 iulie 2016,  de la ora 12:00, a avut loc cu ocazia aniversarii celor 15 de ani de la înființarea batalionului.

În cadrul ceremoniei, comandantul Brigăzii 81 Mecanizată „General Grigore Bălan”, colonel Iulian Berdilă a dat citire Ordinului ministrului apărării naționale, privind adoptarea de către batalion, a patronilor spirituali „Sfinții Martiri și Mărturisitori Năsăudeni” și a Ordinului șefului Statului Major al Forțelor Terestre.

Ceremonialul a debutat cu introducerea drapelului de luptă în formație, darea onorului comandantului Diviziei 4 Infanterie „GEMINA”, Gl. mr. dr. Ioan Manci și trecerea în revistă a formației.

Apoi, Mitropolitul Clujului a oficiat slujba Te-Deum-ului și a sfințit noile fanioane. În cuvântul de învățătură Înaltpreasfinția Sa le-a vorbit celor prezenți despre Sfinții Martiri și Mărturisitori Năsăudeni, și i-a îndemnat ca fiecare dintre ei, să urmeze exemplul acestor iubitori de patrie, credință și neam.

În încheiere, a oferit „Ordinul Sfinții Martiri și Mărturisitori Năsăudeni” comandantului Brigăzii 81 Mecanizată „General Grigore Bălan”, colonel Iulian Berdilă, locțiitorului acestuia, colonel Ioan Marian Cristurean și comandantului Batalionului 405 Sprijin Logistic „Năsăud”, colonel Ioan Olah.

Activitatea a continuat cu alocuțiunile comandantului batalionului, a directorului Colegiului Național „George Coșbuc” din Năsăud, profesor dr. Alexandru Dorel Coc, a președintelui Consiliului Județean Bistrița, Emil Radu Moldovan și a Gl. mr. dr. Ioan Manci, care a subliniat importanța suportului logistic în vederea atingerii obiectivelor și asigurării performanțelor Brigăzii 81 Mecanizată ”General Grigore Bălan”.

Comandantul Batalionului 405 Sprijin Logistic „Năsăud” a acordat plachete aniversare și fanioane atât invitaților cât și personalului unității.

Ceremonialul s-a încheiat cu defilarea structurilor Batalionului 405 Sprijin Logistic „Năsăud” și prezentarea unui minispectacol organizat de către muzica militară împreună cu un grup de dansatori ai Centrului Cultural Municipal „George Coșbuc” din Bistrița.

Foto: Brigada 81 Mecanizată  „General Grigore Bălan”

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close