Sfinții Apostoli Petru și Pavel, pomeniți astăzi în calendarele ortodoxe, sunt ocrotitorii sistemului penitenciar din România.

Cu acest prilej, persoanele private de libertate din Penitenciarul Gherla au primit astăzi vizita Preasfințitului Episcop Vasile Someșanul. Ierarhul a oficiat în capela unității de detenție, începând cu ora 10, Sfânta Liturghie, în sobor de preoți și diaconi. Au participat la slujbă cadrele penitenciarului împreună cu aparținătorii. S-au putut bucura de Sfânta Liturghie arhierească și deținuții pentru că slujba s-a transmis în direct și în celulele penitenciarului prin intermediul televiziunii cu circuit închis.

Sărbătoarea a fost marcată la Penitenciarul Gherla pe tot parcursul săptămânii prin organizarea de activități religioase, sportive și cultural artistice. Potrivit părintele misionar Petru Drăgan au fost organizate în această perioadă dezbateri, concursuri și mese rotunde cu participarea diferiților invitați. În plus, în fiecare zi a acestei săptămâni s-a citit acatistul Sfinților Apostoli Petru și Pavel, sfinți ce au fost aleși ocrotitorii sistemului penitenciar în urma protocoalelor semnate în 2004 între Patriarhia Română şi Ministerul Justiţiei.

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close