În ziua de prăznuire a Sfântului Proroc Daniel, sâmbătă, 17 decembrie 2016, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, și-a cinstit ocrotitorul spiriritual.

Cu această ocazie, Preafericirea Sa împreună cu ierarhi ai Bisericii Ortodoxe Române a oficiat Sfânta Liturghie la Catedrala Patriahală din București. Împreună cu Patriarhul României au coliturghisit:

 • Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei;
 • Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu, Mitropolitul Ardealului;
 • Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sătmarului;
 • Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Mitropolitul Olteniei;
 • Înaltpreasfințitul Părinte Serafim, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord;
 • Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei;
 • Înaltpreasfințitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților;
 • Înaltpreasfințitul Părinte Irineu, Arhiepiscopul Albei Iulia;
 • Înaltpreasfințitul Părinte Varsanufie, Arhiepiscopul Râmnicului;
 • Înlatpreasfințitul Părinte Ioachim, Arhiepiscopul Romanului și Bacăului;
 • Înaltpreasfițitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului;
 • Înaltpreasfințitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos;
 • Înaltpreasfințitul Părinte Timotei, Arhiepiscopul Aradului;
 • Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului;
 • Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei;
 • Preasfințitul Părinte Andrei, Episcopul Covasnei și Harghitei;
 • Preasfințitul Părinte Ambrozie, Episcopul Giurgiului;
 • Preasfințitul Părinte Visarion, Episcopul Tulcii;
 • Preasfinșitul Părinte Petroniu, Episcopul Sălajului;
 • Preasfinșitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și Hunedoarei;
 • Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Ungariei;
 • Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei;
 • Preasfințitul Părinte Timotei, Episcopul Spaniei și Portugaliei;
 • Preasfințitul Părinte Macarie, Episcopul Ortodox Român al Europei de Nord;
 • Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Bucureștilor;
 • Preasfințitul Părinte Ilarion Făgărășanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei  Sibiului;
 • Preasfințitul Părinte Paisie Lugojanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei;
 • Preasfințitul Părinte Emilian Lovișteanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Râmnicului;
 • Preasfințitul Părinte Iustin,Episcopul ales al Episcopiei Maramureșului și Sătmarului.

La slujbă au fost prezenți reprezentanți ai autorităților de stat.

La finalul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Părinte Iustin a oficiat o slujbă de Te-Deum. În continuare, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt festiv cu prilejul onomasticii Patriarhului României.

În cuvântul rostit, Preasfinția Sa a subliniat că tot ce se întâmplă în viața unui om nu este întâmplător.

În ziua de 17 decembrie a fiecărui an Biserica cinstește pe Sfântul Proroc Daniel, unul dintre cei patru proroci mari ai  Vechiului Testament. În această zi, Biserica Ortodoxă a României împreună cu clerul, poporul, cinul monahal și cu marii teologi din Patriarhia Română își cinstesc Întâistătătorul. Nimic nu se poate întâmpla de la sine, totul este în planul lui Dumnezeu. Ceea ce s-a întâmplat în Biserica Ortodoxă Română a fost unic în  istoria ei. Numai Biserica a avut un proiect țară, de cuprindere națională. Preafericirea Voastră cunoscând provocările lumii în care trăim ați pregătit Biserica pentru vremurile care vin. Dumnezeu a rânduit ca să aveți înțelepciunea pe care a avut-o Sfântul Proroc Daniel, viziunea și strategia lucrării într-o lume care se desacralizează, a spus Preasfinția Sa.

La rândul său, Patriarhul României a evidențiat cât de mult contează ocrotirea sfinților în viața omului.

Este o zi deosebită, a comuniunii noastre bisericești în jurul sfinților. Astăzi am dorit să aducem mulțumire lui Dumnezeu pentru binefacerile revărsate asupra Bisericii la sărbătoarea noastră onomastică. Este o deosebită bucurie să simți că ești ocrotit de sfinți. Această ocrotire se simte în viața omului dacă aceasta are o legătură personală cu sfântul ocrotitor al cărui nume îl poartă. La botez am primit numele de Dan și Ilie. Părintele Cleopa, nașul de călugărie, când a văzut combinația de nume între Dan și Ilie a zis ca numele primit la călugărie să fie Daniel, a evidențiat Preafericirea Sa.

În încheierea cuvântului Preafericirii Sale, Preasfințitul Părinte Timotei Prahoveanul a oferit din partea Permanenței Consiliului Național Bisericesc, Permanenței Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Bucureștilor și a slujitoriilor Catedralei Patriarhale buchete de flori.

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close