În calendarele ortodoxe este pomenit sâmbătă, 27 Iulie,  Sfântul Mare Mucenic şi Tămăduitor Pantelimon. Acesta a trăit în vremea împăratului Maximian Galeriu şi era originar din cetatea Nicomidiei. El este cunoscut în întreaga lume ca un mare vindecător de boli, de aceea multe biserici și capele din cadrul spitalelor îl au ca ocrotitor spiritual.  Printre acestea se numără Policlinica fără plată “Sfântul Pantelimon” din Cluj-Napoca. Manifestarile dedicate hramului au debutat la policlinică la ora 16 30 cu citirea acatistului Sfântului Pantelimon și oficierea unei slujbe de mulțumire, de către PS Episcop Vasile Someșanul. La final Preasfinția Sa a avut o întâlnire cu medicii și voluntarii implicați în acest proiect misionar-social. Policlinica fără plată “Sfântul Pantelimon” din cadrul Asociației filantropice medical-creștine Christiana, filiala Cluj-Napoca, aflată în cel de-al 14-lea an de activitate, este un proiect medico-social destinat persoanelor sărace, fără venituri. Potrivit coordonatorului policlinicii “Sfântul Pantelimon”, maica Mavra Epure, în cadrul acestui proiect se oferă consultații medicale și medicamente gratuite, consiliere socială, consiliere spirituală, cât și ajutor material celor defavorizați.
   Sfântul Pantelimon a fost sărbătorit sâmbătă, în mod deosebit și la Centrul de îngrijiri paliative “Sfântul Nectarie” din Cluj-Napoca. Cu acest prilej, PS Vasile Someșanul a oficiat în paraclisul centrului Sfânta Liturghie. Slujba a avut loc de la ora 9 și a fost săvârșită de episcopul vicar al Arhiepiscopiei Clujului, înconjurat de un sobor de 6 preoți și 3 diaconi. Au participat atât pacienții internați, cât și cadrele medicale și angajații Centrului. În cadrul slujbei ierarhul a hirotonit întru preot, pe diaconul Bogdan Chiorean, ce a fost numit de ÎPS Arhiepiscop și Mitropolit Andrei pentru a sluji la Centrul „Sfântul Nectarie”. Tot în cadrul slujbei, PS Vasile a hirotonit întru diacon pe subofițerul Ovidiu Halas, ce va fi preot militar onorific la Garnizoana militară din Prundu-Bârgăului. În cuvântul de învățătură PS Vasile i-a îndemnat pe cei prezenți să își pună încrederea în bunul și milostivul Dumnezeu și să nu se îngrijoreze de nimic. Credincioșii au fost îndemnați în același timp să îi slujească pe semenii lor, deoarece toti oamenii sunt chipul Lui Dumnezeu. 

 

Din aceeași categorie

Share This

Folosim cookie-uri pentru a îmbunătăți experiența dumneavoastră pe acest site. Prin continuarea navigării în această pagină confirmați acceptarea utilizării fișierelor de tip cookie. Mai multe informații

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close